Rezultate te kerkimit per termin: +Miraj

Meta: total 82 / total_found 82 / time 0.000 / keyword[0] miraj / docs[0] 82 / hits[0] 161 /
Bangladesh, tentohet të rrëmbehet avioni me pasagjerë
  • 2019-02-24

Bangladesh, tentohet të rrëmbehet avioni me pasagjerë

Një avion është detyruar të bëjë një ulje emergjentë në Cittagong in Bangladesh. Një njeri i armatosur ka hyrë në kabinën e pilotëve për të rrëmbyer mjetin gjigand. Avioni, sapo është ulur në tokë, është rrethuar nga policia dhe pasagjerët kanë zbritur të gjithë. I armatos

Arrestime të gjera për kokainë në Itali, këta janë 8 shqiptarët e prangosur
  • 2017-03-14

Arrestime të gjera për kokainë në Itali, këta janë 8 shqiptarët e prangosur

Të paktën 18 persona, shumë prej të cilëve shqiptarë janë arrestuar nga policia e  Borgo Valsugana, Laives (BZ) dhe Torreglia (PD) të mbështetur edhe nga policia e Trentos dhe Cosenza-s. Operacioni i koduar Espresso, u zhvillua pas rreth 6 muajsh hetimeve, ndërsa janë sekuestruar më

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?
  • 2016-11-05

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?

63 martirët e klerit katolik shqiptar të masakruar nga komunistët në vitet 1944-1989 Nga Kastriot Dervishi Në një ditë të shënuar si kjo e nderimit të klerikëve katolikë të masakruar nga regjimi komunist, nga studimet e mia, po bëj publike listën që do gjeni më poshtë. Në përc

No Pic available
  • 2016-10-26

Tre motrat e sëmura vijojnë të enden rrugëve prej gati një viti

Vijojnë të enden rrugëve tre motrat me probleme të shëndetit mendor sëbashku me nënën e tyre, që vuan nga e njëjta sëmundje. Drejtues të Shërbimit Social në Bashki, por edhe në qendrën ditore të personave me aftësi të kufizuar në Lezhë, thonë se detyrimi ligjor i këtyre instit

No Pic available
  • 2016-09-22

Eposi i Kreshnikëve, dosja drejt UNESKO-s

Akademia e Shkencave e Shqipërisë organizoi përurimin e dosjes së regjistrimit të eposit heroik legjendar në programin e UNESCO-s për Trashëgiminë Jomateriale të Njerëzimit, e cila u vlerësua me çmimin special Europa Nostra, 2016. Në këtë veprimtari përshëndetën kryetari i Akademi

No Pic available
  • 2016-08-16

Pamje të frikshme nga shkatërrimi i trashëgimisë kulturore në Durrës

Nga Ark. Restaurator, Reshat GEGA Menjëherë pas këtij momenti nuk kishin të ndalur ndërtimet shumëkatëshe brenda zonës arkeologjike të këtij qyteti, duke shkatërruar dhe zhbërë një pjesë të paimagjinueshme të situatës urbane antike dhe materialit arkeologjik të nëntokës. Ë

KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS
  • 2016-06-13

KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS

Krahina e Kurbinit, ndonëse e shtrirë në një territor gjeografik jo gjithaq të madh, ka mjaft monumente të arkitekturës, ku veçohen 4 kështjella dhe 35 kisha, shumica prej të cilave në gjendje rrënoje. Në fshatin Laç të dikurshëm (sot qyteti me të njëjtin emër), ka pasur d