Rezultate te kerkimit per termin: +Mirash +Ivanaj

Meta: total 73 / total_found 73 / time 0.000 / keyword[0] mirash / docs[0] 560 / hits[0] 836 / keyword[1] ivanaj / docs[1] 476 / hits[1] 912 /
No Pic available
  • 2017-03-29

Dallëndyshet e para të shkrimit

Vështrim mbi librin TALLAZET E JETËS (Kujtime, poezi, publicistikë) me autore Selfixhe Ciun Vera Bekteshi Selfixhe Ciu Brojën dhe të shoqin e saj Xhemal Brojën i kam njohur përmes tregimeve të prindërve të mi, si gjatë luftës së tyre të përbashkët antifashiste, ashtu edhe pas saj n

Invictus: I pamposhtur mes mposhtjeve të fatit
  • 2016-08-06

Invictus: I pamposhtur mes mposhtjeve të fatit

Një nga poezitë më të njohura në botë, konsideruar si vargjet më të dashura, deri te presidentët, me një histori misterioze si hyri në burgjet e Shqipërisë së diktaturës. "Invictus" e përkthyer në burg nga Visar Zhiti, vjen për herë të parë në një rrëfim për memorien, jo ve

Shkolla shqiptare dhe mësimet mbi fetë
  • 2016-05-23

Shkolla shqiptare dhe mësimet mbi fetë

Nga Eugjen Merlika "Harresa e çdo feje, çon në harresën e detyrave të njeriut- J.J. Rousseau Ka disa ditë, që kur Kryeministri Edi Rama njoftoi publikisht mendimin se në shkollat mund të futet, si lëndë e re mësimore, një histori e besimeve fetare, që shkrimet në organet e shtypit g

No Pic available
  • 2016-04-22

Kur pushtetarët mënjanojnë specialistët

(Mbi nevojën e futjes së mësimit të historisë së feve në shkollat tona) Nga Ilir Hashorva E çfarë nuk është mirë të mësojë e të dijë njeriu?! Edhe historinë e Indisë së Lashtë, edhe atë të Kinës dhe Japonisë, edhe bujqësinë, edhe mjekësinë, edhe muzikën, edhe vizatimin,

INTERVISTA/ Pjetër Arbnori; Të fshehtat e krijimtarisë sime letrare në burg
  • 2016-01-20

INTERVISTA/ Pjetër Arbnori; Të fshehtat e krijimtarisë sime letrare në burg

Intervista ribotohet me rastin e ditëlindjes së të ndjerit Pjetër Arbnori. Ai ka folur për gazetën Tema në këtë intervistë të gjatë, në vitin 2005. Ditët e fundit jeni shfaqur në media me një përkthim. Ndaj të ndalemi pak të letërsia. Thuhet se autorët e mëdhenj janë njer

Hilë Mosi, poeti që u bë drejtor policie dhe një konflikt i tij me At Gjergj Fishtën
  • 2016-01-14

Hilë Mosi, poeti që u bë drejtor policie dhe një konflikt i tij me At Gjergj Fishtën

Historia e patriotit Hilë Mosi, poeti që ishte drejtor policie dhe ministër Nga Hilë Lushaku* Burri i madh i kombit shqiptar, i pakursyeshmi për shqiptarinë, Hilë Mosi, u lind në Shkodër më 22 prill 1885 (një burim i dytë shënon vitin 1883). Mësimet e para i mori në shkollën teknike

Nga Fatos Nano te Arben Ristani, ja politikanët që provuan qelinë
  • 2015-12-27

Nga Fatos Nano te Arben Ristani, ja politikanët që provuan qelinë

Janë të shumtë rastet që kanë provuar thënien lapidare të At Arapit se të jesh politikan në Shqipëri doemos do ta kesh njërën këmbë në burg dhe një në varr. Tirana Observer riboton në një raport special rastet e 50 politikanëve që kanë provuar qelitë e burgut. Pjesa më e m