Rezultate te kerkimit per termin: +Mirdits

Meta: total 16 / total_found 16 / time 0.000 / keyword[0] mirdits / docs[0] 16 / hits[0] 24 /
Kush ishte Prend Doçi-Abati i Mirdits
  • 2013-07-12

Kush ishte Prend Doçi-Abati i Mirdits

Nga Albana Melyshi Lifschin Abati i Mirdits- me kt emn e kan quejt e mundet me u than pr siguri se nuk asht kund nj skaj Shqypnijet ku burrat e mençm dhe t kalemit t mos ta ken ndje e prmend kt emr. Gjergj Fishta Njeri i jashtzakonshm n çdo kuptim, Franc Nopça. Ai ishte i vetmi djal i familjes dh

Prend Doçi-Abati i Mirditës
  • 2013-07-12

Prend Doçi-Abati i Mirditës

nj nga burrat m t par t kombit ton At Gjergj Fishta Vijon nga numri i kaluar Nga Albana Lifschin Melyshi Me pushk e me pen Ata q e kan njohur abat Doçin, kan prcjell n breza portretin e njeriut t mbyllur, t paepur dhe njkohsisht shum inteligjent dhe largpams. At Prend Doçi kishte luftuar me arm n

No Pic available
  • 2011-09-18

Retro/Press: Malazéz e shqyptar mishkodrak

{Kjo e shkrumuna, si edhe Kanuni i Malcis, Gajreti i Shqyptarve n’luft, Hovi i Mirdits n’luft, qi kan dal n’drit ke numri 9, jan t’bamuna prej ni memdhetari t’dashtun e te ditun fort, i cilhi kena shpres se na ka me cue edhe t’jera t’shkrumuna. Do fjal qi nuk jan fjesht shqyp por t’c

No Pic available
  • 2010-08-31

Plagoset në bjeshkë i riu, rrezikon jetën

Mirdit Nj 24-vjear nga Mirdita sht plagosur mesditn e djeshme nga persona ende t paidentifikuar nga policia. Kjo e fundit bn t ditur se i plagosuri sht Taulant Lleshi, gjendja e t cilit sht rnduar s teprmi gjat transportimit pr n spital. Sipas policis, ngjarja ka ndodhur n vendin e quajtur Bjeshkt

No Pic available
  • 2010-08-27

Ja memoriali i Nënë Terezës

Prezantohet projekti I diskutuar pr muaj t tr, projektideja pr ngritjen e memorialit t bamirses shqiptare sht prezantuar dje n 100-vjetorin e lindjes. Do t ngrihet te “Kolonat”, do t jet nj ndrtes trekatshe me gjasht hapsira kushtuar prezantimit e promovimit t jets dhe veprs s Nn Terezs

No Pic available
  • 2010-08-26

Ministria e Mjedisit, alarm për zjarret

Zv/ministri Meneri: Do t kemi edhe dhjet dit t nxehta. Duhetkujdes maksimal Shtimi i zjarreve n ditt e fundit t vers ka alarmuar Ministrin e Mjedisit, q sht prgjegjse edhe pr ruajtjen e pasurive pyjore t vendit. Zv/ministri i Mjedisit, paralajmroi dje t paktn edhe 10 dit t tjera t nxehta q mund t fa

No Pic available
  • 2010-08-18

Aksidentet, tre të vdekur dhe 14 të plagosur

Bilanc tragjik n ngjarjet rrugore t ndodhura n rrugt kombtare Fillim jave e prgjakshme n rrugt kombtare t vendit. Tre t vdekur dhe 14 t plagosur ka qen bilanci i disa aksidenteve t ndodhura n 48 ort e fundit n disa nga akset kryesore rrugore. Shtat prej t lnduarve jan shtetas kosovar. Tiran Nj 34-v