Rezultate te kerkimit per termin: +Mitrovica

Meta: total 1000 / total_found 2272 / time 0.001 / keyword[0] mitrovica / docs[0] 2272 / hits[0] 3029 /
No Pic available
  • 2017-06-15

Humbësit dhe fituesit e zgjedhjeve në Kosovë

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit në Kosovë, kanë shënuar rritje dhe rënie të subjekteve politike. Skena politike në Kosovë, sipas analistëve, nuk është më njësoj. Partitë e mëdha që kanë qeverisur vitet e fundit në Kosovë në të dyja nivelet e pushtetit, jan

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran
  • 2017-05-26

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 4 gushtit 1912, bisedën e zhvilluar në kryeqytetin e Kosovës mes Hasan Prishtinës dhe korrespondentit gjerman të “Vossiche Zeitung”, në lidhje me situatën e Shqipërisë, e cila gjendej as

No Pic available
  • 2017-05-24

Konfirmohet vrasja e një qytetari të Kosovës në Siri

Policia e Kosovës konfirmoi se posedon informacione për vrasjen e një shtetasi të Kosovës në Siri, i cili është nga Mitrovica. …mirëpo, referuar situatës në Siri, Policia e Kosovës nuk posedon informacion apo dokumentacion zyrtar për vrasjen e tij, tha zëdhënësi, Baki Kelani. N

No Pic available
  • 2017-05-23

Vritet në Siri, pjesëtari i ISIS-it nga Mitrovica

Edhe një tjetër kosovar, luftëtar i ISISit është vrarë në Siri. Gazeta Express merr vesh se D.S nga Mitrovica është vrarë këto ditë në Siri. Kosovari mbeti i vrarë gjatë luftimeve të fundit në Mosul, raporton Gazeta Express. I riu nga Mitrovica nuk ishte kosovari i vetëm që ka mar

No Pic available
  • 2017-04-10

Faktorët që radikalizuan dhe i dërguan në luftë të rinjtë nga Kosova

Zanafilla e përhapjes së radikalizmit në Kosovë ndërlidhet me propagandën dhe veprimtarinë e disa organizatave të jashtme, të cilat krahas aktivitetit humanitar për çka ishin licencuar, zhvilluan edhe aktivitet propagandues e ideologjik. Kështu thuhet në raportin më të ri të Qendrës

No Pic available
  • 2017-02-17

Zbehje e optimizmit 9 vjet pas pavarësisë

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, 9 vjet më parë, pjesëtarët e komuniteteve që jetojnë në komuna dhe zona të ndryshme, vlerësojnë se nuk janë shënuar ndryshime domethënëse në jetesën e tyre. Fshati Zhazhëi komunës së Zveçanit ka rreth 40 shtëpi, të banuara me shqipt

Rexhep Qosja Bashkimi i shqiptareve i pashmangshem
  • 2017-02-14

Rexhep Qosja Bashkimi i shqiptareve i pashmangshem

p styletext-align justifyIntervista e plote e Profesor Rexhep Qosja dhene gazetares Rudina Xhunga per Dritare ne Vizion Plusbrbr p styletext-align justifyProfesor Qosja cfare do te thote shkembim territoresh per Shqiperine Kosoven Mitrovicen Preshevenbrbr p styletext-align justifyUne mund te them se