Rezultate te kerkimit per termin: +Mitrushi

Meta: total 77 / total_found 77 / time 0.000 / keyword[0] mitrushi / docs[0] 77 / hits[0] 98 /
Tiranë-Moskë: Letrat për Harbutët e Sterio Spasses
  • 2016-07-02

Tiranë-Moskë: Letrat për Harbutët e Sterio Spasses

Letrat e Mitrush Kutelit për Sterio Spassen ndërsa po studionte në Moskë, në Tiranë kritikohet libri i tij, romani Harbutët Puna e stërmundimshme krijuese, mësimore, me dëshirën për të dale atliçna, klima e ftohtë e Moskës, malli i madh për familjen, shokët, Shqipërinë kishin nd

Tiranë-Moskë: Letrat për Harbutët e Spasses
  • 2016-07-02

Tiranë-Moskë: Letrat për Harbutët e Spasses

Letrat e Mitrush Kutelit për Sterio Spassen ndërsa po studionte në Moskë, në Tiranë kritikohet libri i tij, romani "Harbutët" Puna e stërmundimshme krijuese, mësimore, me dëshirën për të dale "atliçna", klima e ftohtë e Moskës, malli i madh për familjen, shokët, Shqipërinë kishi

Të pathënat e jetës së Sterjo Spasses: Si u fut shkrimtari në listat e zeza të komunistëve
  • 2016-06-18

Të pathënat e jetës së Sterjo Spasses: Si u fut shkrimtari në listat e zeza të komunistëve

Pse­në nuk e ka gjetur as Sterjo Spassja. Edhe pse shkroi edhe shumë romane të tjerë më pas, që do të lëvdoheshin nga kritika socrealiste, ky roman pesimist, nihilist, i harruar gjatë viteve të diktaturës, do të shënjonte një herë e përgjithmonë karrierën e tij. Sterjo Spasse d

Autori i Pse-së: Im atë, Sterjo Spasse
  • 2016-06-18

Autori i Pse-së: Im atë, Sterjo Spasse

Një monografi e romanizuar mbi jetën dhe veprën e shkrimtarit Sterjo Spasse, shkruar nga i biri, Ilinden, u promovua dje në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës. Libri vjen si një roman mbi shkrimtarin, e mbështetur mbi një material të gjerë arkivor të familjes Spasse. Të panjo

Mësimi i madh i Ismail Kadaresë
  • 2016-05-02

Mësimi i madh i Ismail Kadaresë

-Albanian Stories Nga Rudina Xhunga Një nga pamjet më të bukura të kësaj jave, një nga ato fotografitë që mbesin gjatë, në sy, ishte fotoja e Ismail Kadaresë te Mitrushi dhe Lasgushi, në Pogradec. Fotoja që tregon përkuljen e shkrimtarit më të madh shqiptar, me lule në duar, te mon

I ktheni shtëpinë Lasgushit!
  • 2015-12-28

I ktheni shtëpinë Lasgushit!

Një vendim i Këshillit të Ministrave i vitit 1996 ka miratuar kthimin e shtëpisë së poetit të madh Lasgush Poradeci në muze. Por pas afro njëzet vjetësh nuk është bërë asgjë për ta vënë në zbatim. Ish-Drejtori i Pallatit të Kulturës "Lasgush Poradeci" në Pogradec, Budjon Xhelo

A është kjo letër, arsyeja e mllefit të Ben Blushit ndaj Lef Nosit?
  • 2015-10-31

A është kjo letër, arsyeja e mllefit të Ben Blushit ndaj Lef Nosit?

Në librin e tij të fundit Kandidati, por edhe në intervistën që ka në emisionin Zonë e Lirë, Ben Blushi ka sulmuar ashpër Lef Nosin. Ai thotë se busti i Lef Nosit, që ndodhet në Elbasan, duhet të tërhiqet zvarrë dhe të hiqet. Kjo, pasi sipas Blushit, ai është kolaboracionist dhe