Rezultate te kerkimit per termin: +Mitrushit

Meta: total 22 / total_found 22 / time 0.000 / keyword[0] mitrushit / docs[0] 22 / hits[0] 31 /
Të pathënat e jetës së Sterjo Spasses: Si u fut shkrimtari në listat e zeza të komunistëve
  • 2016-06-18

Të pathënat e jetës së Sterjo Spasses: Si u fut shkrimtari në listat e zeza të komunistëve

Pse­në nuk e ka gjetur as Sterjo Spassja. Edhe pse shkroi edhe shumë romane të tjerë më pas, që do të lëvdoheshin nga kritika socrealiste, ky roman pesimist, nihilist, i harruar gjatë viteve të diktaturës, do të shënjonte një herë e përgjithmonë karrierën e tij. Sterjo Spasse d

I ktheni shtëpinë Lasgushit!
  • 2015-12-28

I ktheni shtëpinë Lasgushit!

Një vendim i Këshillit të Ministrave i vitit 1996 ka miratuar kthimin e shtëpisë së poetit të madh Lasgush Poradeci në muze. Por pas afro njëzet vjetësh nuk është bërë asgjë për ta vënë në zbatim. Ish-Drejtori i Pallatit të Kulturës "Lasgush Poradeci" në Pogradec, Budjon Xhelo

No Pic available
  • 2015-11-01

Naxhije Dume, ministrja e parë shqiptare, që u persekutua tërë jetën

Naxhije Dume hedh dritë në vrasjet enigmatike të Q. Stafës, V. Shantos, V. Kushit dhe heronjve të tjerë të Kodrës së Kuqe, në Tiranë  Nga Sejdo Harka* Si një përmendore e lashtë ka mbetur në kujtesën time portreti i Naxhije Dumes, e para grua ministre në Shqipëri. Nga afër, e k

No Pic available
  • 2015-10-10

Krijues i madh edhe në artin letrar, edhe në artin muzikor

Biografia për Nolin-Nga libri i im më i ri Njeri nga mendimtarët më të shquar, përfaqësuesit kryesor shqiptar dhe krijuesi më i madh i literaturës poetike dhe i prozës, i cili me krijimtarinë e tij të madhe thelloi me shumë sukses drejtimin jo vetëm të artit të fjalës në gjuhën

Pogradeci, turizëm romantik aty ku liqeni dhe Lasgushi janë miq të përjetshëm
  • 2014-08-05

Pogradeci, turizëm romantik aty ku liqeni dhe Lasgushi janë miq të përjetshëm

POGRADEC-Mbetet ofertë e detyrueshme: Pogradeci është zgjedhja ideale e pushimeve të verës. Dhe me gjasë, e pamundur ta kundërshtosh, shkruan Bota.al në një reportazh. Sepse pikërisht në atë qytet buzë liqenit, mund të shijosh fre

No Pic available
  • 2014-07-03

Biografi i Kutelit: U njoh me gruan në plazh. Vajza: Trillim, ishin në ngushëllim

POGRADEC-Libri "Kuteli, kalvari i një jete plot brenga" i autorit Tomi Mato ka indinjuar pa masë familjen e shkrimtarit të madh. Atalanta Pasko dje deklaroi se në 500 faqet e librit ka shumë pak të vërteta që kanë të bëjnë me qytetin ku lin

No Pic available
  • 2014-07-03

Biografi i Kutelit: U njoh me gruan në plazh. Vajza: Trillim, ishin në ngushëllim

POGRADEC-Libri "Kuteli, kalvari i një jete plot brenga" i autorit Tomi Mato ka indinjuar pa masë familjen e shkrimtarit të madh. Atalanta Pasko dje deklaroi se në 500 faqet e librit ka shumë pak të vërteta që kanë të bëjnë me qytetin ku lindi Kuteli, shkollën e mesme të kryer në Selan