Rezultate te kerkimit per termin: +Mjeshtr

Meta: total 50 / total_found 50 / time 0.000 / keyword[0] mjeshtr / docs[0] 50 / hits[0] 68 /
KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS
  • 2016-06-13

KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS

Krahina e Kurbinit, ndonëse e shtrirë në një territor gjeografik jo gjithaq të madh, ka mjaft monumente të arkitekturës, ku veçohen 4 kështjella dhe 35 kisha, shumica prej të cilave në gjendje rrënoje. Në fshatin Laç të dikurshëm (sot qyteti me të njëjtin emër), ka pasur d

No Pic available
  • 2015-08-02

In memoriam/Dom Ndré Mjedja, në përvjetorin e vdekjes

Duke shfletuar kalendarin historik, kujtojmë priftin e poetin e madh shqiptar dom Ndré Mjedjen, në përvjetorin e vdekjes Meshtari, poeti e gjuhëtari i madh, që mbeti në kujtesën e popullit si këngëtari i "Bylbylit në kafaz", i "Rinisë" e i "Andrrës së jetës", një ndër fytyrat m

No Pic available
  • 2014-08-09

Mjeshtrit dalmat i kanë prirë Da Vinçit, Afresku kishtar Darka e Fundit, 3 shekuj më i hershëm

Da Vinci dhe piktura e tij e darkës së fundit do të vinte në shekullin e 16, por mjeshtrit nga Dalmacia do ta krijonin 3 shekuj më herët në Balldre të Lezhës. Afresku në kishën e Shna Premtes që i përket shekullit të 12 është unik. Mjeshtrit nga dalmacia kanë pasqyruar këndvështri

No Pic available
  • 2011-08-12

Ministrat e diktaturës dhe përballja sot me të vërtetën

12-08-2011 / Nga Mërgim Korça Në vend të një replike me Themie Thomain Do t’i nis këto radhë me një paralelizëm shumë më gjithëpërfshirës nga sa do t’i takonte titullit që kam përzgjedhur për kët&eum

No Pic available
  • 2010-08-25

Shqipëria, lamtumirë legjendës Kushtrim Zaçe

Homazhe Shqipria i ka dhn dje lamtumirn Kushtrim Zaes, njeriut i cili u nda para kohe nga jeta t hnn n kryeqytet pas nj ataku kardiak. Zae ka qen nj nga personalitetet m t shquara t sportit shqiptar, nj legjend e basketbollit, i aktivizuar n radht e Partizanit dhe i ekipit ton kombtar n vitet &lsqu

No Pic available
  • 2010-08-24

Shuhet legjenda e madhe e basketbollit, Kushtrim Zaçe

Homazh Nj atak kardiak i ka marr jetn dje Mjeshtrit t Merituar t Sportit Nj atak kardiak i ka marr jetn dje Kushtrim Zaes, njrit prej emrave m t njohur t basketbollit shqiptar. Ai sht ndar nga jeta n moshn 60-vjeare, si pasoj e nj ataku kardiak. Ish-basketbollisti i kombtares shqiptare dhe Partizan

No Pic available
  • 2010-08-20

Ben Affleck: Është më e lehtë të rrëmbesh një bankë se të bësh një film

Aktori do t drejtoj dhe interpretoj n thrillerin “The Town”, filmi i tret kushtuar qytetit t tij Ben Affleck duket se e ka marr seriozisht punn e tij si regjisor. Pas vitesh t tra si interpretues i suksesshm, (pr nga bukuria mund t krahasohet me Matt Demon, bashk me t cilin hodhi hapat