Rezultate te kerkimit per termin: +Mjeshtria

Meta: total 37 / total_found 37 / time 0.000 / keyword[0] mjeshtria / docs[0] 37 / hits[0] 38 /
Huppert : O Zot, zemra po më rreh fort!
  • 2017-01-11

Huppert : O Zot, zemra po më rreh fort!

Aktorja Isabelle Huppert merr Golden Glob si aktorja më e mirë dramatike Luan Rama Nëse ka një aktore franceze që më pëlqen shumë-shumë, kjo është Isabelle Huppert, të cilën e kam ndeshur në barin e hotel Lutece në Paris, por që nuk kam biseduar me të. Sidoqoftë, unë jam pikëtaku

Qosja: Beteja ime me shkrime kundër shovinizmit serb
  • 2016-12-06

Qosja: Beteja ime me shkrime kundër shovinizmit serb

Intervistë me akademikun dhe shkrimtarin Rexhep Qosja Profesor, ditarin tuaj Dëshmitar në kohë historike e keni filluar në vitin 1966, që do të thotë se tridhjetë vjetët e para të jetës suaj nuk i keni rrëfyer, qoftë edhe në formë kujtimesh. E di që nuk është në natyrën tuaj të

No Pic available
  • 2016-09-03

Arti i buzëqeshjes në skenën arbëreshe

-Rreth shfaqjes së grupit teatral Shoqëria e ndrikullave tek arbëreshët në Çivita- Ndue Lazri Mbrëmja bie e qetë në Çivita, këtë fshat të bukur arbëresh ngulur mbi shkëmb në këmbët e parkut të madh natyror të Polinos në Kalabri. Oborri i shkollës, ku janë vënë radhë me karr

No Pic available
  • 2016-03-10

Djaloshi i suksesshëm nga Dibra (Një histori nga Italia)

Sipërmarrësit shqiptarë në Itali tërheqin vëmendjen e mediave Një vit më parë merrja pjesë në një aktivitet letrar të organizuar nga krijuesit emigrantë shqiptarë në qytetin e Breshias. Aty u njoha me shumë krijues, emrat e të cilëve i kisha lexuar në faqet e shtypit, në libra t

PROFIL/ Lamtumirë Bik Ndoja Qyteti verior humb mjeshtrin e jareve të famshme shkodrane
  • 2015-12-28

PROFIL/ Lamtumirë Bik Ndoja Qyteti verior humb mjeshtrin e jareve të famshme shkodrane

Nga Gaspër Marku Mëngjesin e së dielës së 27 dhjetorit, vetëm pak ditë nga festa e ndërrimit të viteve kur të gjithë po përgatiten të festojnë ardhjen e Vitit të Ri 2016, shkodranët marrin një lajm aspak të mirë, ndarjen nga jeta të këngëtarit të njohur Bik Ndoja. Në një mos

Arshi Pipa, kritiku mes Camajt dhe Kadaresë
  • 2015-12-07

Arshi Pipa, kritiku mes Camajt dhe Kadaresë

DHURATA SHEHRI Në shkrimin e tij të hershëm të botuar në numrin e parë të revistës "Kritika" të themeluar nga ai vetë, në vitin 1944, Pipa ndan dy detyra për kritikën: "Me vlerësue traditën dhe me ndjek hap pas hapi prodhimin e kohës". Ndalemi te mënyra si e ka "kryer" detyrën e d

Makiato më e mirë në botë?Yahoo travel: Në Kosovë
  • 2014-10-08

Makiato më e mirë në botë?Yahoo travel: Në Kosovë

KOSOVE- Jo Piazza, shkrimtare dhe gazetare me famë ndërkombëtare ka shkruar një artikull tepër interesant mbi pasionin dhe artin e shqiptarëve të kosovës në mjeshtrinë e bërjes së makiatos. Artikulli është shkruar për Yahoo Travel dhe qysh në titull autorja ironizon se makiatoja më