Rezultate te kerkimit per termin: +Mjeshtrit

Meta: total 1000 / total_found 1430 / time 0.000 / keyword[0] mjeshtrit / docs[0] 1430 / hits[0] 1767 /
No Pic available
  • 2017-06-25

Kur Kaceli pikëtakohej me Delacroix

Luan Rama Ky pikëtakim nuk është real në sensin e pikëtakimit midis dy njerëzve, pasi Kaceli dhe Delacroix kanë jetuar më shumë se një shekull larg një tjetrit, por ky pikëtakim duket imagjinar, apo përmes imagjinatës, krijimit, atmosferës pikturale, ngjyrës, linjës, me një fjalë

Kujtohet regjisori i Nëntorit të Dytë
  • 2017-06-15

Kujtohet regjisori i Nëntorit të Dytë

80-të vjetori i lindjes së Viktor Gjikës, një emri të rëndësishëm në historinë e kinematografisë shqiptare do të festohet më 23 qershor në Ministrinë e Kulturës. Ftesa mban emrin e Qëndrës Kombëtare e Kinematografisë dhe Forumit të Mbrojtjes së Autorëve të Audiovizualit .Gjat

No Pic available
  • 2017-06-12

Një dorëshkrim për Shqipërinë në Vatikan

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit gjendet një dorëshkrim italisht (Barb.lat.5361) i Antonio Brunit nga Ulqini, me titull « Del Bellerbegato della Romania, dAntonio Bruno da Dolcigno » (Mbi bejlerbejllëkun e Rumelisë, nga Antonio Bruno prej Ulqini) i shkruar andej nga gjysma e dytë e s

Testohen shatërvanët dhe ndriçimi, ja si duket sheshi Skënderbej natën
  • 2017-06-07

Testohen shatërvanët dhe ndriçimi, ja si duket sheshi Skënderbej natën

Të shtunën në mbrëmje Bashkia e Tiranës do të hapë për qytetarët sheshin Skënderbej, i cili do të jetë tërësisht në dispozicion vetëm të këmbësorëve. E ndërsa mjeshtrit që janë marrë me ndërtimin e tij po i japin dorën e fundit edhe detajeve më të vogla për të qenë gji

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!
  • 2017-06-01

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!

Nga Fatmira Nikolli Piktura Motra Tone e realizuar në vitin 1883 nuk është e Kolë Idromenos! Është studiuesi, piktori e restauratori Mustafa Arapi, që ka arritur në këtë përfundim, të cilin e bën publik dhe është i gatshëm të japë edhe argumente. E njohur si piktura e parë realist

Atmosferë Viene në Tiranë, një rrugë dhe stolat në sheshin Skëndërbej
  • 2017-05-30

Atmosferë Viene në Tiranë, një rrugë dhe stolat në sheshin Skëndërbej

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti sot në një takim të veçantë kryetarin e Bashkisë së Vienës, Michael Häupl. Gjatë takimit, kryebashkiaku Veliaj e vlerësoi z. Häupl për modelin e qeverisjes së pushtetit vendor dhe theksoi se Viena shërben si një pikë reference p

Veliaj takon kryebashkiakun e Vjenës: Bashkëpunim për zhvillimin urban 
  • 2017-05-30

Veliaj takon kryebashkiakun e Vjenës: Bashkëpunim për zhvillimin urban 

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti sot në një takim kryetarin e Bashkisë së Vjenës, Michael Häupl. Gjatë takimit, Veliaj e vlerësoi Häupl për modelin e qeverisjes së pushtetit vendor dhe theksoi se Viena shërben si një pikë reference për mënyrën e menaxhimit të