Rezultate te kerkimit per termin: +Mona

Meta: total 300 / total_found 300 / time 0.000 / keyword[0] mona / docs[0] 300 / hits[0] 524 /
No Pic available
  • 2017-06-15

Një interpretim artistik i Mona Lisa

Artisti spanjoll, Okuda është zgjedhur që të bëjë një intepretim artistik të pikturës më të famshme në botë, Mona Lisa në një ndërtesë në Paris. Mënyra si e ka sjellë artisti këtë pamje është e mbushur me ngjyra dhe kontraste të forta, ndryshe nga imazhi i qetë që solli Le

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!
  • 2017-06-01

Dyshime mbi autorësinë: Motra Tone nuk është pikturë e Kolë Idromenos?!

Nga Fatmira Nikolli Piktura Motra Tone e realizuar në vitin 1883 nuk është e Kolë Idromenos! Është studiuesi, piktori e restauratori Mustafa Arapi, që ka arritur në këtë përfundim, të cilin e bën publik dhe është i gatshëm të japë edhe argumente. E njohur si piktura e parë realist

No Pic available
  • 2017-05-24

Zbulohet misteri i nënës së Da Vincit

Historianët e artit më në fund kanë zgjidhur identitetin e nënës së Leonardo Da Vincit, rreth 5 shekuj pas vdekjes së artistit. Caterina di Meo Lippi, nëna e tij, ishte një jetime  që jetonte në një shtëpi me gjyshen e saj mes disa kodrave të largëta, një milje nga Vinci, kur ngeli

No Pic available
  • 2017-05-04

Nga Xhufi, Monika e Skrapari, ja kë falenderoi Meta në fjalimin e fundit si kryetar i LSI

Lëvizja Socialiste për Integrim mblodhi sot Konventën Kombëtare ku pritet të zyrtarizohet lidershipi i ri i kësaj partie, Petrit Vasili kryetar dhe Monika Kryemadhi zv/kryetare. Presidenti i zgjedhur, Ilir Meta bëri listën e tij të falenderimeve në fjalimin e fundit si kryetar i LSI. Falen

No Pic available
  • 2017-04-29

Butrint Imeri: Ajo është si Mona Lisa

Këngëtari kosovar, Butrint Imeri ka publikuar këngën e re të titulluar Mona Lisa. Ai me këtë këngë i referohet një femre që është njësoj si piktura e njohur e Da Vincit. Ajo është krejt si Mona Lisa, thotë ai në refrenin e këngës, tekstin e së cilës e ka shkruajtur në bashkë

No Pic available
  • 2017-04-25

Mona Lisa vjen së shpejti

  Së shpejti  do të publikohet projekti më i ri i këngëtarit Butrint Imeri.  Në llogarinë e tij në Instagram, këngëtari  ka publikuar një fotografi prapa skenës së videoklipit për Mona Lisa, duke shkruar në përshkrimin e  fotos:  “Mona Lisa coming

Vajza që lindi pa njërën dorë tani luan violinë
  • 2017-04-22

Vajza që lindi pa njërën dorë tani luan violinë

Disa studentë kanë ndërtuar një krah artificial për një vajzë 10-vjeçare. Abdul Gouda dhe shokët e tij të klasës në Univeristetin George Mason ishin nën presion jo vetëm sepse nga projekti i tyre varej diplomimi por edhe shpresat e një vajze të vogël. Isabella Nicola donte të luant