Rezultate te kerkimit per termin: +Monologu

Meta: total 227 / total_found 227 / time 0.000 / keyword[0] monologu / docs[0] 227 / hits[0] 254 /
TRIALOGU!
  • 2019-03-13

TRIALOGU!

Nga Fadil LEPAJA Në fillim ishte monologu. Ne flisnim vetë me vete, mbanim debate për paqe, liri  dhe pavarësi, për marrëveshje me serbët, por serbët nuk na dëgjonin nga zhurma që asokohe po e prodhonin. Një milion serb në Gazimestan dhe diçka më pak në Ushqe në Beograd, e kishin b

Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën
  • 2019-03-04

Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën

Autori prezantoi në Tiranë librin e ri Monologu i prijësit Poeti nga Kosova Rexhep Hoti, njëkohësisht Kordinatori Nacional për Kulturës, Arsim dhe Sport në qeverinë e Kosovës ka prezantuar në Qendrën Kulturore FORUM, librin Monologu i prijësit. Në mbrëmjen kushtuar poezisë së Hotit

Muç Nano ofendon klasën politike shqiptare: Një m*t i madh!
  • 2019-02-20

Muç Nano ofendon klasën politike shqiptare: Një m*t i madh!

Monologu i Mustafa Nanos në Provokacija është fokusuar te djegia e mandateve të opozitës. Në këndvështrimin e Mustafa Nanos ky është një bast i rëndë dhe i rrezikshëm  dhe që nuk do ketë mbështetje ndërkombëtare. Monologu i plotë i Mustafa Nanos në Provokacija Nuk dihet se kush

Vladimir Myrtezai: Greg Rama në një komunikim të pamundur
  • 2018-09-11

Vladimir Myrtezai: Greg Rama në një komunikim të pamundur

Kuratori i ekspozitës Fidem, me autor Greg Ramën e quan këtë ekspozitë një stacion të rëndësishëm në karrierën e artistit të ri. “Besim, komunikim i hapur dhe afrimitet është një trekëndësh që shënjon një territor të personalizuar për artistin e ri Greg Rama, i diplomuar

Yjet janë fare pranë, botohet romani i fundit i Betim Muços
  • 2017-09-04

Yjet janë fare pranë, botohet romani i fundit i Betim Muços

Nga MARTA MUÇO Libri që po merrni në duar u shkrua në gjysmën e dytë të vitit 2014 dhe deri në 14 Janar 2015. Betim Muço kishte kohë që përtypte lëndën e pare të narracionit në mendjen e tij. Ishte një përsiatje e gjatë që fillonte nga historitë e mbledhura me dashuri nga burimi

No Pic available
  • 2017-05-23

Vargje për shpresën e bjerrë

Nga Kosovare Krasniqi  (Milazim Bajraj – Shprese e vrarë) Pasi poezia hyn në fushën e ndjenjave, poetët nuk mund ti ikin subjektivizmit të tyre pa marrë parasysh sa përpiqen të gjykojnë me arsye. Njeriu bëhet poet atëherë kur është në gjendje ta thotë atë që do dhe që duhet

No Pic available
  • 2017-05-22

Ema Andrea: Do doja që dikush ti lexonte heshtjet e mia

Intervista/ Aktorja e njohur vjen në një bisedë ndryshe mbi ikjet, dëshirat dhe pengjet dhe dy rolet e saj të fundit Alda Bardhyli Një grua që të mëson me dhembjen, eksperimenton me të, Ema Andrea ishte zgjedhja e duhur e regjisorit Bujat Alimani, për filmin Vëthi I munguar, I cili vetë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama