Rezultate te kerkimit per termin: +Monumentit

Meta: total 1000 / total_found 2004 / time 0.001 / keyword[0] monumentit / docs[0] 2004 / hits[0] 2915 /
Statuja e Skënderbeut në qendër të Budapestit, përballë Janosh Huniadit
  • 2019-02-20

Statuja e Skënderbeut në qendër të Budapestit, përballë Janosh Huniadit

Në muajt e ardhshëm statuja e heroit tonë kombëtar, Gjergji Kastrioti Skënderbeu do të vendoset në parkun qendror të Budapestit, përballë statujës së bashkëkohësit të tij, heroit të Hungarisë, Janosh Huniadit. Me nismë nga Bashkia e Tiranës, në Qendrën e Realizimit të Veprave

Jo vetëm fe, Kisha bën biznes me monumentet e kulturës në Kepin e Rodonit
  • 2019-02-19

Jo vetëm fe, Kisha bën biznes me monumentet e kulturës në Kepin e Rodonit

Territori i Kepit të Rodonit ku gjenden edhe dy monumente të rëndësishme kulturore, Kisha e Shën Ndout dhe Kalaja e Skënderbeut po administrohet nga Kisha Françeskane, e cila veç rolit fetar po ushtron edhe biznes, duke vendosur pa autorizimin e Bashkisë së Durrësit biletë hyrëse në zo

Rikard Ljarja: Kur Fatos Arapi na jepte ekonomi politike
  • 2019-02-01

Rikard Ljarja: Kur Fatos Arapi na jepte ekonomi politike

Në vitin 1961 ne ishim djem të rinj dhe ishim në vitin e parë të shkollës për aktor A.Moisiu. Ishim nja njëzet vetë apo më shumë, po me kalimin e kohës firuam. Në fund fare mbetëm rreth tetëmbëdhjetë. Shkolla kishte program të ngjeshur. Përveç lëndëve profesionale, bënim edhe

100 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit, Veliaj: Kujtojmë veprën e plakut të urtë
  • 2019-01-24

100 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit, Veliaj: Kujtojmë veprën e plakut të urtë

Me rastin e 100-vjetorit të ndarjes nga jeta të atit të Pavarësisë së Shqipërisë, Bashkia e Tiranës vendosi në nderim të tij buqeta me lule pranë shtatores së Ismail Qemalit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Ashtu siç është kthyer tashmë në traditë nderimi i pers

74-vjetori i Çlirimit, Meta dhe Rama homazhe të Varrezat e Dëshmorëve
  • 2018-11-29

74-vjetori i Çlirimit, Meta dhe Rama homazhe të Varrezat e Dëshmorëve

Presidenti i Republikës, Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama zhvilluan homazhe të Varrezat e Dëshmorëve në kuadër të 74-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë. Ata vendosën kurora me lule pranë monumentit Nënë Shqipëri. Në këtë ceremoni ishin të pranishëm edhe kreu i Kuvendit Gram

Shkrepjet e ndaluara, 10 vendet që nuk mund të fotografohen
  • 2018-11-27

Shkrepjet e ndaluara, 10 vendet që nuk mund të fotografohen

Nga Kulla Eifel (natën dhe e ndriçuar) te zyrat e postës amerikane Kisha e Sistines në Romë, kalaja e mbretit Ludwig në Bavari dhe Taj Mahal në Indi janë vetëm disa nga vendet e papritura ku kamera është jashtë kufijve dhe vetja është e paimagjinueshme. Gjithashtu për shkak se, siç n

Galeria në rikonstruksion, ruhen 4 mijë vepra arti
  • 2018-08-14

Galeria në rikonstruksion, ruhen 4 mijë vepra arti

Pas një nevojë emergjente për ndërhyrje, më në fund Galeria Kombëtare e Arteve do ti nënshtrohet rikonstruksionit. Ministria e Kulturës ka çelur tenderin ku fton të aplikojnë firma konsulente, të cilët duhet të dorëzojnë projektin e tyre deri më 20 gusht, ku shuma e vënë në dis