Rezultate te kerkimit per termin: +Moxart

Meta: total 194 / total_found 194 / time 0.000 / keyword[0] moxart / docs[0] 194 / hits[0] 246 /
Kurva e ndyrë e gjermanëve
  • 2017-11-13

Kurva e ndyrë e gjermanëve

Në panair: një roman revolte dhe dashurie Luan Rama Ju shkruaj në errësirë është një roman. Një roman i shkruar në revoltë. Jean-Luc Seigle, ky skenarist, dramaturg dhe shkrimtar, nuk donte që historia e asaj adoleshenteje, vajze dhe gruaje që u bë të mbetej në analet e proceseve gjy

No Pic available
  • 2017-05-10

Nga Majlinda Bregu / Nuk ka para droge që na merr peng nëse PD ndërton një alternativë

  Për Shpresën Europiane të Shqiptarëve Nga Majlinda Bregu Në botën e kthjellët dhe racionale të tuneleve të nëndheshme të politikës, nuk ka asgjë me rëndësi më të madhe, sesa të gjesh arsyen në një kohë ku arsyeja e shëndoshë nuk është më një armë. Sot në ditën Eu

Jeta dhe vdekja në Kamëz, midis kryeqytetit dhe traditës së qëmotit
  • 2017-01-28

Jeta dhe vdekja në Kamëz, midis kryeqytetit dhe traditës së qëmotit

Jeta në tre breza e familjeve të migruara gjatë dy dekadave të fundit në periferi të Tiranës, një pjesë e mirë e të cilave mbartin ende rregullat e vjetra fisnore të krahinave të origjinës për dasma, vdekje dhe bashkëjetesën me fqinjët.   Ben Andoni/ BIRN Sulltana Daci, 51-v

REPORTAZHI/ Jeta dhe vdekja në Kamëz, midis kryeqytetit dhe traditës së qëmotit
  • 2017-01-27

REPORTAZHI/ Jeta dhe vdekja në Kamëz, midis kryeqytetit dhe traditës së qëmotit

Jeta në tre breza e familjeve të migruara gjatë dy dekadave të fundit në periferi të Tiranës, një pjesë e mirë e të cilave mbartin ende rregullat e vjetra fisnore të krahinave të origjinës për dasma, vdekje dhe bashkëjetesën me fqinjët. Nga Ben Andoni, BIRN Të rinj. Të bukur.

Flauti magjik ne skenen e TKOB
  • 2016-10-20

Flauti magjik ne skenen e TKOB

brbrNje perralle magjike vjen kete te diel ne Teatrin e Operas dhe Baletit si e para premiere e ketij sezoni qe ka sjelle ne skene vetem rivenie Eshte Flauti Magjik testamenti i Moxart qe ndryshe nga 2011-ta kur ka prekur per here te fundit skenen e TKOB-se vjen me nje drejtim tjeter orkestral e kon

Kodi i tingujve te Ami dhe Johan Mukes
  • 2016-06-29

Kodi i tingujve te Ami dhe Johan Mukes

brbrKeta dy artiste te vegjel jane moter e vella Ashtu sikurse cdo vit edhe kete fundsezoni artistik e shkollor ata nuk harrojne te percjellin pak art se bashku Kodi i tingujve ishte koncerti pianistik qe beri bashke Ami dhe Johan Muken ne Ministrine e Kultures Ata kane percjelle per te pranishmit

Simfonia e 25-te e Moxart per here te pare ne TKOB
  • 2016-04-27

Simfonia e 25-te e Moxart per here te pare ne TKOB

brbrVijon rrugetimi artistik i klasikeve ne Teatrin e Operas dhe Baletit Simfonia e 25-te e Moxart dhe simfonia koncertale e Haydn do te vijne per here te pare ne skenen e TKOB Te interpretuara nga violinisti Fatos Bardulla Orges Malaj ne fagote dhe Erik Tauzi ne oboe ky koncert vjen per here te par