Rezultate te kerkimit per termin: +Mrika

Meta: total 227 / total_found 227 / time 0.000 / keyword[0] mrika / docs[0] 227 / hits[0] 387 /
No Pic available
  • 2018-11-23

Fotoja e bukur e Nina Mulës

Në çdo çast të jetës sime ti je prezent por sot është një ditë e veçantë ,ditëlindja jote ku të gjithë ne do dëshironim të kishim pranë për fjalën tënde të ëmbël, për këshillat e tua te çmuara , për çdo gjë të bukur që ti transmetoje me qenien tënde sublime. Me këto

No Pic available
  • 2018-08-02

Shuhet në moshën 83-vjeçare artisti i njohur Gaqo Çako

Shuhet në moshën 83-vjeçare Artisti i Popullit, Mjeshtri i Madh Gaqo Çako. Tenori legjendar, Gaqo Çako është i rreshtuar në emrat e mëdhenj të Panteonit të muzikës shqiptare si Ramiz Kovaçi, Mentor Xhemali, etj. Midis viteve 1957 dhe 1961 ai studioi në konservatorin Çajkovski të Mos

No Pic available
  • 2018-08-02

Gaqo Çako, kur intepretonte La Boheme në Moskë

Gaqo Çako një prej personazheve më të njohur të operas shqiptare iku drejt pafundwsisw. Jeta e tij ishte në një farë mënyre është dhe rrugëtimi i operas shqiptare.Ka momente në jetën e secilit prej nesh që nuk mund ti harrojmë dot, pavarësisht viteve që ikin. E tillë ishte dhe Mo

90-të vjetori i artë i Avni Mulës
  • 2018-01-05

90-të vjetori i artë i Avni Mulës

Kompozitori dhe baritoni i shquar Avni Mula ka festuar 90 vjetorin mes miqsh dhe artdashës të shumtë. Të pranishëm kanë qenë figura të njohura të artit mes të cilëve dhe Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro. E bija e artistit, sopranoja Inva Mula do të shprehte emocionet për këtë dit

No Pic available
  • 2017-09-17

Një shqiptare mes 10 kompozitorëve më të mirë në botë

Kompozitorja fituese e festivalit së RTsh me këngën Përrallë, Olsa Toqi, është duke marrë pjesë në një nga evenimentet më të rëndësishme të zhanerit operistik kontemporan, siç është Internacional Opera Giaccomo Puccini që u mbajt në Lucca! Toqi është përzgjedhur ndër shumë

FESTIVALI I POEZISË SË PABOTUME në Shkodër bashkon poetët e të gjitha trevave
  • 2017-05-17

FESTIVALI I POEZISË SË PABOTUME në Shkodër bashkon poetët e të gjitha trevave

Nga Freskida Miloti U zhvillua edicioni i 9-të i FESTIVALIT TË POEZISË SË PABOTUME në qytetin e Shkodrës, në qytetin e poetëve të shquar të letërsisë shqipe. Ky festival vjen i veçantë në çdo edicion të tij dhe me një pjesëmarrje të gjerë edhe jashtë kufijve të Shqipërisë. M

Gaqo Çako, jeta e një tenori nga Moska në Tiranë
  • 2017-01-26

Gaqo Çako, jeta e një tenori nga Moska në Tiranë

Më 14 janar Gaqo Çako një prej personazheve më të njohur të operas shqiptare mbushi 82 vjeç Më 14 janar Gaqo Çako një prej personazheve më të njohur të operas shqiptare mbushi 82 vjeç. Një rrugëtim jete, i cili në një farë mënyre është dhe rrugëtimi i operas shqiptare.Ka momen