Rezultate te kerkimit per termin: +Muhamed +Sytari

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] muhamed / docs[0] 2450 / hits[0] 3428 / keyword[1] sytari / docs[1] 101 / hits[1] 213 /
Data e zgjedhjeve, Gurra: Nuk është shkelje për ditën e Bajramit
  • 2017-05-20

Data e zgjedhjeve, Gurra: Nuk është shkelje për ditën e Bajramit

Myftiu i Tiranës Ylli Gurra ka thënë se përkimi i fushatës zgjedhore dhe datës së zgjedhjeve më 25 qershor, me muajin e shenjtë të Ramazanit dhe ditën e Bajramit të Madh, nuk është diçka shqetësuese për komunitetin besimtar mysliman. Në emër të komunitetit mysliman, bëjmë thirr

No Pic available
  • 2017-05-19

Myftiu i Shkodrës sulmon Ramën e Bashën për datën e zgjedhjeve

Nga falja e së premtes në xhaminë e Parrucës, myftiu i Shkodres imam Muhamed Sytari ka kritikuar marreveshjen mes dy liderve kryesor të politikës , Edi Rama dhe Lulzim Basha mbi mbajtjen e zgjedhjeve në 25 qershor, që përkon me festen e Bajramit për myslimanet. Një veprim i tillë sipas S

Zgjedhjet ditën e Bajramit, myftiu i Shkodrës: As në komunizëm ska ndodhur
  • 2017-05-19

Zgjedhjet ditën e Bajramit, myftiu i Shkodrës: As në komunizëm ska ndodhur

Myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari ka shprehur pakënaqësinë për mbajtjen e zgjedhjeve më datë 25 qershor, ditë e cila përkon me festën e Bajramit. Sipas myftiut, ky fenomen nuk ka ndodhur as në kohën e komunizmit, edhe pse feja ishte e ndaluar. Jemi befasuar nga 2 drejtuesit kryesor

Xhamia e sulltan Mehmet Fetihut/ Pushtuesit në kalanë Rozafat të Shkodrës
  • 2017-01-28

Xhamia e sulltan Mehmet Fetihut/ Pushtuesit në kalanë Rozafat të Shkodrës

Nga Paul Tedeschini Me dorëzimin e kalasë së Shkodrës në janar 1479, sulltani turk-osman Mehemeti i II Fetihu/Pushtuesi dha urdhen që katedralja katolike (dhe të gjitha kishat e tjera) të këthehet në xhami me emnin Xhamia e Mehmet Fetihut/Pushtuesit. Me datën 23.11.2005 Prof. Pëllumb

Kishë apo xhami në kalanë e Shkodrës? Dom Nikë Ukgjini i përgjigjet Pëllumb Xhufit
  • 2017-01-25

Kishë apo xhami në kalanë e Shkodrës? Dom Nikë Ukgjini i përgjigjet Pëllumb Xhufit

Kisha-xhami e vendosur në kalanë e Shkodrës (Kisha e Shën Shtjefnit për katolikët e Xhamia e Sulltan Mehmetit për myslimanët), veçse një debat mes klerit, duket të nxisë debat edhe mes historianëve. Ndryshe nga çe ka parë atë objekt prof. Pëllumb Xhufi, e sheh Dom Nikë Ukgjini

No Pic available
  • 2017-01-24

Pëllumb Xhufi: Objekti në kalanë e Shkodrës, ku gabojnë kisha e myftinia

Kisha-xhami në Kalanë e Shkodrës, monument kulture, i njohur për katolikët si Kisha e Shën Shtjefnit dhe për myslimanët si Xhamia e Sulltan Mehmetit, prej vitesh ka nxitur debat mes të krishterëve dhe besimtarëve myslimanë në atë qytet e më gjerë. Shkak për këtë është bërë fak

No Pic available
  • 2017-01-24

Arrestimi i mësueses për ISIS, Sytari: Emineja me moral dhe qytetari të naltë

Myftiu i Shkodrës, Muhamed Sytari thotë se arrestimi i Emine Alushit se ka propaganduar ISIS-n është antiligjor dhe i padrejtë. Gjatë një interviste për Gazeta Shqiptare, Syrtari thotë se po synohet cenimi i myslimanëve dhe i bëri thirrje shtetit dhe medias të mos cenojë këtë komunite