Rezultate te kerkimit per termin: +Musolini

Total: 390
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.979Z

Musolini, spiuni i britanikëve

Benito Musolini mund të jetë një nga diktatorët fashistë më të famshëm të historisë, por sipas provave e fakteve të fundit, ai ka qenë edhe një spiun shumë i paguar. Kështu, gjatë Luftës së Parë Botërore ai ka punuar për Shërbimin Sekret Britanik, ose MI5. Historiani Peter Mart

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:48.223Z

Anderseni, Musolini, dhe Berisha Lakuriq

Share Nga Roni Telegrafi Hans Kristian Andersen në përrallën Rrobat e Mbretit tregon historinë e një mbreti, i cili bie viktimë e dy rrobaqepësish mashtruesve. Rrobaqepësit i premtojnë mbretit se do ti qepin një palë rroba me pëlhurë magjike, e cila është e pad

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:37.368Z

Donald Trump: Musolini? Tingellon bukur

"Më mirë të jetosh një ditë si luan, sesa njëqind ditë si dele". Ka qenë kjo frazë e Musolinit që Donald Trump, kandidati republikan kontrovers në garën presidenciale në SHBA, ka ritwituar nga llogaria «ilduce2016» në twiter e cila paraqet një Musolini me flokët bjond të Trump

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.872Z

Kur Musolini dashurohej me Ida Daslerin

Bruno Vespa Ida Dasler nisi të frekuentonte rrethet e larta dhe shumë shpejt u ndesh me drejtorin e ri të Avanti-t!. Për Musolinin qe e pamundur të mos provonte të joshte cilëndo grua që takonte dhe malësorja e butë me theksin francez ra në krahët e tij. Ai u dashurua tërbimshëm pas sa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:57.509Z

Para për t‘u quajtur "Musolini"

Një parti italiane e qendrës së djathtë u ofron të gjithë prindërve që i quajnë fëmijët Musolini 1500 euro shpërblim. Lëvizja Sociale Flaka Trengjyrëshe mohon se veprimi i i saj është racist, duke mbështetur idenë se emri në fjalë është thjesht i bukur. Ky projekt do të zgjas

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:43.032Z

E rrallë/Musolini në Berat, tenton të nxjerrë makinën nga balta- FOTO

TIRANË-Një foto e rrallë, 74 vite më parë Musolini në Berat duke shtyrë një makinë që ka mbetur në baltë. Sipas gazetarit Roland Qafoku, i cili dhe ka publikuar këtë foto, Benito Musolini është kryeministri i parë i huaj që ka qenë në Shqipëri. Nga 2 marsi deri në 21 mars 1940

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:28.961Z

Musolini ish-agjent britanik, me pagë 6 400 euro në javë

Më 1917, atëherë gazetar 34 vjeç, Musolini u rekrutua nga MI5 për të bërë fushatë në mbështetje të Italisë, përkrah aleatëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, sipas të përditshmes që citon Peter Martland, një historian që punon në Universitetin anglez të Kembrixhit.  &nb

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama