Rezultate te kerkimit per termin: +Mustafa +Krantja

Meta: total 56 / total_found 56 / time 0.000 / keyword[0] mustafa / docs[0] 17424 / hits[0] 38688 / keyword[1] krantja / docs[1] 132 / hits[1] 163 /
55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria
  • 2018-01-13

55 vjet nga baleti i parë shqiptar Halili dhe Hajria

Sot mbushen 55 vjet nga premiera e baletit të parë shqiptar Halili dhe Hajria një ngjarje për kulturën shqiptare. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e një suitë e tërë artistësh, vunë në skenë baletin Halili

No Pic available
  • 2017-09-13

Peshkatarët e Perlave, Inva Mula rikthehet si regjisore

Në vitin 1964 sopranoja, Nina Mula interpretonte rolin e Leilës në operan Peshkatërt e Perlave. Opera e kompozitorit Georges Bizet, me libret të Michel Carré dhe Eugène Cormon, u ngjit në skenën e TKOBAP në mars të vitit 1964. Me regji të Luigj Gurakuqit dhe nën dirigjimin e Mustafa Kra

Hija që i mori jetën Prenk Jakovës
  • 2015-12-30

Hija që i mori jetën Prenk Jakovës

Në arkivat britanike mbahet një model i vetëm i shënimeve që plotësojnë shfaqjen e parë të operës "Mrika" të kompozitorit shqiptar, Prenk Jakova. Mbi këto shënime shënohet fillimi i këtij muaji të fundvitit, më saktë 1 dhjetori i vitit 1958, kur u shfaq kjo operë me libret të sh

Aktivitete me rastin e festave të Nëntorit
  • 2015-11-27

Aktivitete me rastin e festave të Nëntorit

Me rastin e festave te clirimt dhe pavaresise TKOBAP do te ofroje per publikun shqiptar nje sere aktivitetesh per te festuar se bashku. Ne daten 28 Nentor 2015, Ora 19.00 - Koncert premiere i Ansamblit Popullor "Rrugetim..." me kenge dhe valle popullor te perzgjedhura nga te gjitha tr

Tërshana: Këngëtarët më të mirë nën vëzhgimin e Sigurimit
  • 2015-09-10

Tërshana: Këngëtarët më të mirë nën vëzhgimin e Sigurimit

Ishte vetëm 38 vjeç kur u largua nga skena. E ndjeu se kohët po ndërronin. Se ishte koha e këngëtareve të bukura, që, veç zërit, dinin edhe t'i përshtateshin skenës dhe shijeve të publikut. "Doja të tërhiqesha me dinjitet", thotë këngëtari Tonin Tërshana, të cilin debati mbi kë

No Pic available
  • 2014-10-12

Agim Hushi: Më përjashtuan nga Opera se isha rivali i Berishës

TIRANE-Ëndrra ime e dashurisë, është zhdukur përgjithnjë. Ai moment fluturoi dhe unë do vdes në dëshpërim. E kurrë më parë nuk e desha jetën kaq shumë, kaq shumë”. “E lucevan le stelle”, akti i tretë, “Toska”. Ndërkohë që Agim Hushi ka veshur lëkur

No Pic available
  • 2014-10-05

Rikthimi paganinian i AlbanPengilit pas 32 vitesh në TOB

TIRANE- “Të prezantosh 24 Capriccio e Niccolo Paganinin për violinë solo, është një nder , sepse është fat i madh të marrësh pjesë në jetën e notave magjike të violinistit të madh Italian”,  i tha ATSH-së, violinisti Alban Pengili, i cili ndodhet  aktualisht në Tiranë