Rezultate te kerkimit per termin: +Muze

Meta: total 1000 / total_found 4768 / time 0.002 / keyword[0] muze / docs[0] 4768 / hits[0] 7949 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

Zemërim dhe indinjatë në Greqi, Erdogan kthen tempullin e krishterë në xhami
  • 2019-03-26

Zemërim dhe indinjatë në Greqi, Erdogan kthen tempullin e krishterë në xhami

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan bëri me dije se Hagia Sophia e Stambollit, një katedrale e epokës bizantine që tani shërben si muze, mund të rikthehet në xhami. Ai i bëri komentet gjatë një interviste televizive, në prag të zgjedhjeve lokale të 31 marsit. Themeluesi laik i Turqisë

Rama: Doktoresha do të dorëzojë Beratin dhe Gjirokastrën
  • 2019-03-16

Rama: Doktoresha do të dorëzojë Beratin dhe Gjirokastrën

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se në zgjedhjet e 30 qershorit të marrë dy bashkitë, që aktualisht i drejton LSI-ja, atë Beratit dhe të Gjirokastrës. Nga qyteti i Beratit ai tha se qeveria në mandatin e ardhshëm do të investojë për të rritur në 300 mijë numrin e vizitorëve.

Vendi zien, Rama flet për muze vere dhe rakie: Ku njerëzit të martohen dhe
  • 2019-03-16

Vendi zien, Rama flet për muze vere dhe rakie: Ku njerëzit të martohen dhe

Teksa në Tiranë ka nisur zyrtarisht protesta e opozitës, pasi Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi kanë lënë selitë e tyre njëkohësisht për të marshuar, drejt Kryeministrisë, Edi Rama ka qenë në transmetim live nga Berati. Në takimin me operatorët turistikë të qarkut, shefi i qeveris

Pse protestat paqësore u shndërruan në brutale në Algjeri?
  • 2019-03-10

Pse protestat paqësore u shndërruan në brutale në Algjeri?

Ishin protetat m t ashpra deri tani kundr presidentit n mosh t thyer Bouteflika: Dhejtra mijra protestuan paqsisht vetm n Algjer, edhe pse autoritet donin t’i ndalonin. Por m pas atmosfera u prshkallzua. Prleshje n rrug, 200 t plagosur, nj muze i plakitur: N valn e protests masive kundr presid

No Pic available
  • 2019-03-09

Kush është kuratorja që po koncepton linjën muzeale të Galerisë së Arteve?

Kthimi i Galerisë së Arteve në një muze arti, ka qenë një sfidë e hershme e drejtuesve të këtij institucioni ndër vite. Tashmë Galeria ia ka besuar kurimin e linjës muzeale Nataa Ili-it. Së fundmi ajo është angazhuar edhe si drejtuese e Kunsthalle Wien së bashku me anëtaret e tjera

Holanda, nga Instagrami te kanalet, mullinjtë dhe tregjet (FOTO)
  • 2019-03-08

Holanda, nga Instagrami te kanalet, mullinjtë dhe tregjet (FOTO)

Në Leiden, Maastricht dhe Rotterdam, vendet më fotogjene në atdheun e Vermeer dhe Rembrandt Piktorët e mëdhenj të Epokës së Artë, si Vermeer dhe Rembrandt, kishin kuptuar tashmë se Holanda ishte një vend ideal për peizazhet e karakterizuara nga një dritë e jashtëzakonshme. Pikëpamjet