Rezultate te kerkimit per termin: +Muzeut +Historik +Kombtar

Total: 17
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:06.302Z

Minipanair artizanësh pranë Muzeut Historik Kombtar

Shqipëria ka shpalosur pasuritë e veta etnografike dhe natyrore në një minipanair artizanësh dhe fermeresh pranë Muzeut Historik Kombtar në muajin e bashkëpunimit së bashku për Evropën. Pirografia nga Shkodra Diana Kroni dhe organizatori Dodë Marinaj nga fshati Kqir i rrethit të Pukës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:12.217Z

13 artistë të rinj ekspozojnë punimet n Muzeun Historik Kombtar

Nj? sallon dedikuar artistëve t? rinj bashkëkohorë shqiptarë u hap sot n? mbrëmje n? galerinë e ekspozitave t? Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë. Një prej vizitorëve të parë ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili ishte i pranishëm n? çeljen e Sallonit për artdashësit. Hapja e k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.383Z

Sheshi, Instituti i Monumenteve 3 arsye kundër Bashkisë

Faksimile e dokumentit Sheshi Skënderbej është monument kulture, Bashkisë së Tiranës i duhet leje nga IMK-ja për të ndërtuar Pr sheshin “Sknderbej” nuk kishte marr leje nga Instituti i Monumenteve t Kulturs, si pretendoi p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:29.433Z

Nënë Tereza, shfaqen sot materiale të panjohura

Aktiviteti Vatikani sjell nj pjes t arkivit nga veprimtaria e humanistes N kuadr t 100-vjetorit t lindjes s Nn Terezs, si dhe n kuadr t vitit jubilar t shenjtores t shpallur nga qeveria shqiptare, Arkivi Qendror Shtetror i Filmit, n bashkpunim me Qendrn Televizive t Vatikanit, do t shfaqin sot n me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.615Z

Nis restaurimi i Qilimit të Apolonisë

Restauratort e Institutit t Monumenteve kan nisur procesin e ndrhyrjeve t mirmbajtjes s Mozaikut q ndodhet n oborrin e brendshm t Muzeut Historik Kombtar. Mozaiku i shekullit t tret i quajtur si “Qilimi i Apollonis” ka qndruar pr m shum se dy vite i mbyllur dhe si pasoj shkalla e dmtimev

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:37.395Z

Shenjtorja e dhimbjes në Muzeun Kombëtar

Ekspozita Holli i Muzeut Historik Kombtar i sht kushtuar trsisht Nn Terezs. Ekspozita e titulluar “Shenjtorja e dhimbjes” propozon nj rrugtim fotografik, filmik dhe prmes objekte personale n jetn dhe veprn e bamirses me origjin shqiptare. E konceptuar sipas nj forme t re grafike, pjes e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:20.320Z

Kërkohen piktorët e diktaturës

Dje, Ministria e Kulturës inspektoi punimet në mozaikun e fasadës së Muzeut Historik Kombëtar Reklama e Vodafonit dhe ngjitja e skelave pas mozaikut t fasads s Muzeut Historik Kombtar prej kohsh kan lajmruar se po restaurohet nj nga “portretet” m t prfolura nga ar

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama