Rezultate te kerkimit per termin: +Muzeut +Kombtar

Meta: total 41 / total_found 41 / time 0.000 / keyword[0] muzeut / docs[0] 4535 / hits[0] 7459 / keyword[1] kombtar / docs[1] 766 / hits[1] 1261 /
Politikanët me më shumë ndikim të gjithë kohërave
  • 2015-12-25

Politikanët me më shumë ndikim të gjithë kohërave

Revista prestigjioze amerikane TIME ka listuar figurat politike, trashëgimia e të cilëve i ka rezistuar kalimit të kohës. Janë 25 politikanë që do të mbeten gjithnjë në histori për shkak të ndikimit të tyre të madh, dhe veprimeve që kanë bërë. 1. Mahatma Gandi Nga lëvizja indi

25 politikanët më me ndikim  të të gjitha kohërave
  • 2015-12-14

25 politikanët më me ndikim të të gjitha kohërave

Revista prestigjioze amerikane TIME ka listuar figurat politike, trashëgimia e të cilëve i ka rezistuar kalimit të kohës. Janë 25 politikanë që do të mbeten gjithnjë në histori për shkak të ndikimit të tyre të madh, dhe veprimeve që kanë bërë. /Përgatiti: Tirana Observer    1.

13 artistë të rinj ekspozojnë punimet n Muzeun Historik Kombtar
  • 2015-11-03

13 artistë të rinj ekspozojnë punimet n Muzeun Historik Kombtar

Nj? sallon dedikuar artistëve t? rinj bashkëkohorë shqiptarë u hap sot n? mbrëmje n? galerinë e ekspozitave t? Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë. Një prej vizitorëve të parë ishte edhe kryeministri Edi Rama, i cili ishte i pranishëm n? çeljen e Sallonit për artdashësit. Hapja e k

No Pic available
  • 2014-03-16

Dhuruesi i madh, Rauf Fico. Çfarëdha për Bibliotekën e Muzeun

Të tjera rreth shkrimit PDF Dhurata Nga Rauf Fico TIRANE- Nuk jemi mësuar me emrin e Rauf Ficos. Asnjëherë emri i tij nuk është përmendur në tekstet e historisë, apo në kronikat e njerëzve të shquar. Ai është një njeri që duhet zbul

No Pic available
  • 2010-08-26

Shenjtorja e dhimbjes në Muzeun Kombëtar

Ekspozita Holli i Muzeut Historik Kombtar i sht kushtuar trsisht Nn Terezs. Ekspozita e titulluar “Shenjtorja e dhimbjes” propozon nj rrugtim fotografik, filmik dhe prmes objekte personale n jetn dhe veprn e bamirses me origjin shqiptare. E konceptuar sipas nj forme t re grafike, pjes e

No Pic available
  • 2010-08-25

Arkivi i Filmit, pak jetë nga Nënë Tereza

Aktiviteti Shfaqen materiale filmike t marra nga Vatikani Kan qen pak njerz dje n kineman e Arkivit t Filmit pr t par xhirimet q ky institucion kishte marr nga Qendra Televizive e Vatikanit pr Nn Terezn. Ishin 45 minuta xhirime q tashm i prkasin arkivit. Pas prshndetjes s drejtoreshs Elvira Diamant

No Pic available
  • 2010-08-25

Jean-Luc Lamboley: Apolonia, Pompei i Shqipërisë

Drejtuesi i ekspedits shqiptaro-franceze Jean-Luc Lamboley e quan Apolonin sitin m t rndsishm n Shqipri pr sa i prket pasuris arkeologjike. Sipas tij, tri zbulimet e rndsishme t ditve t fundit e konfirmojn kt. Ndrkoh, drejtori i zyrs s koordinimit dhe administrimit t parkut, Marin Haxhimihali, shpre