Rezultate te kerkimit per termin: +Muzeut

Meta: total 1000 / total_found 4535 / time 0.002 / keyword[0] muzeut / docs[0] 4535 / hits[0] 7459 /
No Pic available
  • 2017-06-25

PriFest sjell 3 premiera botërore

Festivali më i madh Ndërkombëtar i Filmit në Kosovë PriFest, që do të ketë edicionin e 9-të në korrik ka bërë publik programin e parë të filmave në mes gjithsej 10 programeve të ndryshme që ka ky festival. Bëhet fjalë për programin garues të filmave Middle Length (Metrazh i mes

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika
  • 2017-06-14

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika

BAJRAM PEÇI* Ngritja dhe funksionimi i një muzeu pranë Bankës së Shqipërisë ishte përpos se fillesa e ndikimit që ky institucion do kish në botën e kulturës e të trashëgimisë së vlerave të saj. Pas zhvillimit të para do kohe të sesionit mbi historinë e tiparet e dizanjit të kart

No Pic available
  • 2017-06-11

Sheshi Skënderbej, Rama: Ambicia jonë për Tiranën fitoi, mirënjohje Veliajt

Plot 100 vite nga krijimi, sheshi Skënderbej, vendi simbol i shqiptarëve ka marrë një pamje krejtësisht të re. Përmes një ceremonie të veçantë, Bashkia e Tiranës hapi sot pasdite sheshin Skënderbej, i cili do të jetë tërësisht në dispozicion vetëm të këmbësorëve. Për të ndje

Fotot e Marubit, qosheve të fshehura të qytetit
  • 2017-06-09

Fotot e Marubit, qosheve të fshehura të qytetit

Arti i rrugës ka zgjedhur këtë herë foto të Marubëve për t’i shndërruar në imazhe që qarkullojnë nëpër qytet. Dy të rinj shkodranë, vajza me gërsheta që I bien deri në fustanin e bardhë dhe djaloshi me një kostum me prerje të kohës, realizuar vite më parë nga Marubi mun

No Pic available
  • 2017-06-08

Arkiva e Marubit zbret në rrugicat karakteristike

Fotografitë e arkivës së Marubit në Shkodër do të përshtaten nga artistët e rinj me stilin e artit të rrugës për t’u vendosur më pas në rrugicat karakteristike të qytetit. Ky projekt që sapo ka nisur në Shkodër, e shndërron Arkivën e Marubit të aksesueshme për të gjithë

No Pic available
  • 2017-06-08

Muzeu i dështimit

Muzeu i dështimit sapo është hapur në Suedi dhe përfshin objekte që nuk kanë funksionuar sic duhet. Aty mund të gjendet një koleksion me 70 produkte të tilla. Në muze bën pjesë edhe një lojë dedikuar Donald Trump, vetëm pak kohë pasi ai u shpall president.  Përkufizimi im për

Kostantin Kristoforidhi lexohet online
  • 2017-06-06

Kostantin Kristoforidhi lexohet online

Në 190-vjetorin e lindjes së gjuhëtarit dhe përkthyesit Kostantin Kristoforidhi, Biblioteka Kombëtare fton publikun të njihet me editimin digjital të veprës Gjahu i malësorëvet, tregimin e parë të prozës artistike shqipe, shkruar nga autori në dy dialektet e shqipes, gegnisht dhe tosk