Rezultate te kerkimit per termin: +Myzeqes

Meta: total 533 / total_found 533 / time 0.000 / keyword[0] myzeqes / docs[0] 533 / hits[0] 676 /
FOTOLAJM/ Prodhimi i mbarë sjell buzëqeshje në Divjakë
  • 2019-02-03

FOTOLAJM/ Prodhimi i mbarë sjell buzëqeshje në Divjakë

Divjaka është një nga bashkitë që ka shtrirjen më të gjerë në fushën e Myzeqesë dhe kjo e bën një nga rajonet më prodhues të Shqipërisë. #td_uid_1_5c574afbb62f4 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { backgro

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë
  • 2019-01-23

I përjetshmi plaku i Vlorës dhe Shqipërisë

Bajram Peçi Lufta e madhe kombëtare, që u bë në shekuj nga atdhetarët shqiptarë, kulmimin e të cilës e pati në kryengritjet e viteve 1911 dhe 1912, u kurorëzua me shpalljen e pavarësisë në Vlorë, në 28 nëntor 1912. Njëri prej tyre, mbase më i madhi i kohës së tij, ishte Ismail Q

Historiku i tërmeteve, cilët ishin 10 më shkatërrimtarët në Shqipëri
  • 2018-07-04

Historiku i tërmeteve, cilët ishin 10 më shkatërrimtarët në Shqipëri

10 tërmetet më të fuqishëm që kanë goditur Shqipërinë, janë regjistruar zyrtarisht duke nisur nga viti 1851, kur si pasojë e lëkundjeve në Berat humbën jetën 400 persona dhe shumë të tjerë u plagosën. Dëmet materiale qenë të mëdha. 4 vite më vonë, në verën e 1855-ës tërm

Farat pa cilësi në Myzeqe, fermerët ankohen për prodhimtari të ulët
  • 2018-04-18

Farat pa cilësi në Myzeqe, fermerët ankohen për prodhimtari të ulët

Fermerët e zonës së Myzeqesë i blejnë farërat dhe fidanët në pika të licencuara për shitjen e tyre, por kjo nuk u jep garanci për rendiment. Shumë fermerë ankohen për cilësi të keqe të farërave, por edhe të pesticideve që shiten pa kontroll e që në fund dalin prodhime pa cilës

Vjedhja e lopëve, makth për fshatarët e Lushnjës
  • 2018-03-31

Vjedhja e lopëve, makth për fshatarët e Lushnjës

Zona e Myzeqesë kohët e fundit është kthyer në një nga zonat më të preferuara të hajdutëve. Çdo natë raportohen vjedhje në fshatrat e Lushnjës dhe Divjakës. Hajdutët nuk po kursejnë asnjë gjë, marrin çdo gjë që ju del përpara. Një nga familjet e dëmtuara nga vjedhjet është

Festa, më pak shitje dhe çmime disi më të shtrenjta
  • 2017-12-31

Festa, më pak shitje dhe çmime disi më të shtrenjta

Në Gjirokastër ka një rritje të lehtë të çmimeve. Për disa artikuj kryesorë, shtrenjtimi është me 20%, por qytetarët që ndalojnë të flasin në rrugë thonë se festa është festë dhe se kanë kursyer për këtë ditë. Përgatitjet do të bëhen si gjithmonë. Përgatitet një tavol

Shqipëria Punon Tokën-Konsumo Shqip, Veliaj: Të mbështesim prodhimet vendase
  • 2017-11-29

Shqipëria Punon Tokën-Konsumo Shqip, Veliaj: Të mbështesim prodhimet vendase

Me rastin edhe të 73 vjetorit të Ditës së Çlirimit është çelur sot në Sheshin Nënë Tereza në Tiranë, panairi më i madh i produkteve bujqësore vendase, Shqipëria Punon Tokën Konsumo Shqip. Më shumë se 520 fermerë e biznese që aktivitetin e tyre e kanë përqendruar te agrobujq