Rezultate te kerkimit per termin: +Nabokovin

Meta: total 8 / total_found 8 / time 0.000 / keyword[0] nabokovin / docs[0] 8 / hits[0] 9 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

Për terrorizmin do shkruhet, kur të ketë marrë fund
  • 2015-12-04

Për terrorizmin do shkruhet, kur të ketë marrë fund

Martin Amis vjen në një rrëfim mbi krizat në Europë, rritjen e numrit të emigrantëve drejt vendeve me ekonomi më të mirë, përplasjet fetare dhe Nabokovin…Shkrimtari mund të lexohet në shqip me romanin “Treni i natës”, nga botimet “Saras”   Koha për të

No Pic available
  • 2010-11-23

Updike i fundmi i sagave te gjata

Subjekti i librave te mi - thoshte shpesh shkrimtari i madh amerikan John Updike - eshte shtresa e mesme protestante qe popullon qytezat amerikane. Ne nje shoqeri ekstremesh ku dhuna ajo e drejtperdrejte dhe verbale jane nje rutine e kultures se perditshme Updike ishte dhe mbeti deri ne fund i bindu

Romani që duhej të shkatërrohej
  • 2009-10-24

Romani që duhej të shkatërrohej

Në tetor të vitit 1976, i pyetur për të nominuar tre libra që i ka lexuar së fundmi, Nabokov kishte zgjedhur një përkthim të ri të Ferrit të Dantes, një guidë të ilustruar për fluturat e Amerikës së Veriut dhe një libër të vetin, një dorëshkrim të një romani ende të papërfu

No Pic available
  • 2009-04-22

Banalët dhe banaliteti

Cilët janë njerëzit banalë? Ç'është rëndësia kallpe, bukuria kallpe, tundimi kallp. Përse nuk ka mbetur asgjë shpirtërore në këtë botë hijeje, iluzore? Ku e ka goditur civilizimi i sotëm bukurinë dhe ndershmërinë e njeriut? Vladimir Nabokov përgjigjet tek kjo ese, me të cilë

No Pic available
  • 2009-01-29

Lamtumira e qetë e Updike të madh

Kur shkruaj i drejtohem jo atij që banon në zemër të Nju Jorkut, por atij që e çon jetën në perifer itë e errëta të krahinave. Parafytyroj djemtë e rinj fshatarë tek shkojnë në libraritë e fshatrave me mëngët përveshur e gjithë djersë, të cilët rrëmojnë nëpër libra për t

No Pic available
  • 2008-04-19

Mimoza Ahmeti, në një rrëfim për librat

Paris 1937. Në një restorant për shkrimtarët, Vladimir Nabokov darkon me Xhejms Xhojs. Burri i njohur i letërsisë ruse, teksa mbushte pafundësisht gotën me verë, i pëlqente të fliste për "Lolitën". Në atë kohë "Lolita" ishte thjesht një histori me të cilën ai po jetonte prej vites