Rezultate te kerkimit per termin: +Namazi

Meta: total 95 / total_found 95 / time 0.000 / keyword[0] namazi / docs[0] 95 / hits[0] 113 /
No Pic available
  • 2016-09-12

Namazi u fal edhe në veri të Mitrovicës

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Ashtu si  edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët kishin improvizuar faljen në ambient të hapur, nën ligjëratën dhe faljen e hoxh

No Pic available
  • 2016-09-11

Nesër Kurban Bajrami, programi dhe rregullat

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton besimtarët se dita e parë e Kurban Bajramit është më 12 Shtator 2015. Sipas fesë islame, rituali dhe festa e Kurban Bajramit fillon me faljen e tij herët në xhami, vazhdon me prerjen e kurbanit për atë që ka mundësi, duke mbaruar me vizitat në

BIK: Kurban  Bajrami të hënën më 12 shtator
  • 2016-09-09

BIK: Kurban Bajrami të hënën më 12 shtator

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e hënë më 12 shtator 2016. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban - Bajramit, mbahet në Xhaminë e Madhe

Festa e Sprovës ka filluar me lutje për solidaritet, drejtësi e paqe
  • 2016-07-06

Festa e Sprovës ka filluar me lutje për solidaritet, drejtësi e paqe

Pas një muaj sprove me agjërim për ripërtëritje shpirtërore dhe besnikëri ndaj vetvetes, fesë dhe Zotit, të martën në mëngjes me faljen e namazit festiv, nëpër xhami, besimtarët kanë filluar festimin treditor me lutje për paqe, mirësi, solidaritet e drejtësi. Është kjo festa e

No Pic available
  • 2016-07-05

Besimtaret falin Bajramin

brbrPas perfundimit te muajit te sakrifices Ramazanit besimtaret kane nisur festimet per Fiter Bajraminbr Me mijera besimtare kane falur Bajramin ne qender te qytetit te Elbasanit Myftiu Agim Duka duke e cilesuar agjerimin nje prej shtyllave kryesore te besimit ka bere thirrje per distancim nga ekst

Dita e parë e Bajramit të Madh, të martën, më 5 korrik 2016
  • 2016-07-03

Dita e parë e Bajramit të Madh, të martën, më 5 korrik 2016

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e hënë, më 4 korrik 2016 dhe dita e parë e Festës së Sprovës, apo si e quan populli Bajrami i Madh, ndërsa udhëheqësit fetarë Fitër Bajrami, është të martën, më

No Pic available
  • 2016-06-04

Besimtarët mysliman në 6 qershor nisin agjërimin

Për besimtarët mysliman, 6 qershori është nisja e muajit më të rëndësishëm; Muaji i shenjtë i Ramazanit. Pas mesanate sipas kalendarit Islam nis syfyri i parë për të gjithë ata praktikantë të besimit që do të agjërojnë. Bujar Spahiu, Nënkryetar i Komunitetit Mysliman të Shqipë