Rezultate te kerkimit per termin: +Napoleon +Bonaparti

Meta: total 112 / total_found 112 / time 0.000 / keyword[0] napoleon / docs[0] 439 / hits[0] 564 / keyword[1] bonaparti / docs[1] 173 / hits[1] 233 /
No Pic available
  • 2018-09-09

Napoleon Bonaparti, lidhjet me prostitutat

Napoleon Bonaparti njihet si një burrë I kujdesshëm në dashuri, për letrat e pafund të dashurisë drejtuar Xhozefinës, por në jetën e tij private atij I pëlqente të vizitonte shpesh prostitutat. Sipas biografëve të tij përvojat e hershme seksuale të Napoleon Bonapartës ishin në lid

No Pic available
  • 2018-04-01

Veset e këqija të Xhorxh Uashingtonit

Në pronën e George Washington në Virxhinia, sot muze, gjendet një galeri me portretet e udhëheqësve revolucionarë që në fund u bënë keqbërës. Jul Cezari, Oliver Kromuell dhe Napoleon Bonaparti, janë tre heronj që rrëzuan tiranitë vetëm për të rrëmbyer pushtet absolut për vete

Josephina, tradhtitë e gruas së Napoleonit
  • 2017-12-09

Josephina, tradhtitë e gruas së Napoleonit

Kam ecur me mendjen mbushur me mendimet për ty. E ëmbla ime, e pakrahasueshme ç efekt të çuditshëm ke mbi zemrën time. Por çfarë mbetet akoma kur nga buzët e tua, zemra jote merr një dashuri që më tret si zjarri ? Je e zemëruar ? Pse më dukesh e trishtuar ? Je e shqetësuar ? Sa dhimb

No Pic available
  • 2017-11-18

Durazzo-t, pasioni i parezistueshëm për artin

«Durazzo-t, dozhët e purpurt të Republikës së Gjenovës, janë padyshim një nga familjet më të shquara të diasporës shqiptare, familje e cila ka nxjerrë nga gjiri i saj 9 dozhë, 2 kardinalë, 30 senatorë, 16 ambasadorë dhe personalitete të tjera të shkencës, filozofisë, fesë dhe k

No Pic available
  • 2017-03-23

Çfarë ka ndodhur më 23 mars?

1775 Në Asamblenë e kolonisë në Virxhinia, Patrick Henry deklaroi “Më jepni lirinë ose më jepni vdekjen”, duke kundërshtuar Aktin e Pullës nga Britania ndaj kolonive në Amerikë. Henry ishte avokat, fermer, politikan, i cili u bë i njohur si orator gjatë lëvizjes për pavar

Avantazhet e të majtës
  • 2017-03-17

Avantazhet e të majtës

Nëse një djathtosh nuk ka provuar kurrë të shkruajë, të përdorë një pirun apo qoftë edhe të hapë një derë me dorën e majtë nuk është në gjendje të kuptojë: jeta e mëngjarashëve, të detyruar të jetojnë në një botë të projektuar për njerëzit që punojnë me të djathtë

No Pic available
  • 2017-03-09

Çfarë ka ndodhur më 9 mars?

1230 – Cari bullgar Ivan Asen II mposht Theodhorin e Epirit në betejën në afërsi të fshatit Klokonic (në Bullgarinë e sotme). Rivaliteti i tyre kishte qenë i hershëm. Principata ose Dhespotati i Epirit ishte themeluar nga Michael Duka Komnenus. Vëllai i tij, Theodor Duka, që erdhi n