Rezultate te kerkimit per termin: +Nasho +Jorgaqi

Meta: total 241 / total_found 241 / time 0.000 / keyword[0] nasho / docs[0] 390 / hits[0] 702 / keyword[1] jorgaqi / docs[1] 540 / hits[1] 1028 /
No Pic available
  • 2017-05-28

Ditët e fundit të atentatorit të Perandorit, Vasil Laçi

Nga Prof. Nasho Jorgaqi Procesi i hetuesisë së Vasil Laçit u krye në një kohë të shpejtë, por akoma më me ngut u zhvillua gjyqi. Dhe në qoftë se hetimi u bë i dyfishtë, nga njerëzit e mbretit dhe të Duçes, akuza dhe gjyqi u shkrinë në një. Atentatori ishte armiku i tyre i përbas

Novela e dashurive të pamundura
  • 2017-05-04

Novela e dashurive të pamundura

Alda Bardhyli Ah, Migen e dashur, më trego, kur fillove të më dashurosh? Kur ju pashë në rrugë, atëherë kur ju më vështruat. Që natën e parë ju dashurova, po kurrë nuk e mendova se ju do të më donit. Ky gjest e tronditi Esherstin pamasë; ai e ngriti vajzën në këmbë, e përqafo

Shuhet në moshën 67-vjeçare liriku i shqipes, Qazim Shemaj
  • 2017-04-28

Shuhet në moshën 67-vjeçare liriku i shqipes, Qazim Shemaj

Qazim Shemaj, i njohur për vargjet e tij lirike, por dhe për lidhjen e ngushtë me letërsinë ruse, prej së cilës ka sjellë në shqip vargje të poetëve të mrekullueshëm të kësaj kulture, është ndarë nga jeta në moshën 67-të vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Ikja e tij ës

Mustafa Nano: Po, Noli ka qenë ateist. Prift u bë, dhe kishën e themeloi, për motive atdhetare
  • 2017-01-10

Mustafa Nano: Po, Noli ka qenë ateist. Prift u bë, dhe kishën e themeloi, për motive atdhetare

Nga Mustafa Nano Gazetat e djeshme, bazuar në një letër të publikuar në librin me titull Helenizimi i Epirit të veriut dhe marrëdhëniet greko-shqiptare, 1897-1918, jepnin lajmin se Fan Noli ka qenë ateist. Letra është e vitit 1915, dhe është e shkruar nga një diplomat grek. Dhe aty

A ishte Fan Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi
  • 2017-01-09

A ishte Fan Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi

Nga Fatmira Nikolli Një letër e vitit 1915, paracaktuar të ishte një përcjellje të dhënash mes një konsullate dhe një ambasade greke në Shtetet e Bashkuara thoshte se Fan Noli ishte ateist e ndonëse i tillë, qe dorëzuar prift. Në të njëjtën letër vërehej se ai, Theofan Mavromati (

Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi
  • 2017-01-09

Noli ateist? Nasho Jorgaqi: Ja si është përgjigjur vetë peshkopi

Një letër e vitit 1915, paracaktuar të ishte një përcjellje të dhënash mes një konsullate dhe një ambasade greke në Shtetet e Bashkuara thoshte se Fan Noli ishte ateist e ndonëse i tillë, qe dorëzuar prift. Në të njëjtën letër vërehej se ai, Theofan Mavromati (Noli) bashkë me

Pse sillesh si katunare, Jeta sbohet pa lek, E ke senin e vogël Si ndryshuan këngët shqiptare të dashurisë
  • 2016-12-02

Pse sillesh si katunare, Jeta sbohet pa lek, E ke senin e vogël Si ndryshuan këngët shqiptare të dashurisë

Ti ma nxive jetën, Pse sillesh si katunare, Jeta sbohet pa lek, E ke senin e vogël Këto janë copëza tekstesh të këngëve të sotshme për dashurinë. Djali, që atëherë të priste me biçikletë, sot të pret me sllon, nuk të dhuron një tufë mimozash, por çelësin e një Ferrari. B