Rezultate te kerkimit per termin: +Ndra +Angela +Merkel

Meta: total 11 / total_found 11 / time 0.000 / keyword[0] ndra / docs[0] 1215 / hits[0] 1434 / keyword[1] angela / docs[1] 8913 / hits[1] 11636 / keyword[2] merkel / docs[2] 11088 / hits[2] 24498 /
No Pic available
  • 2017-03-07

Schulz kalon Merkel në sondazhe

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk do ta ketë të thjeshtë që të sigurojë një mandat të katërt nga zgjedhjet parlamentare të 24 shtatorit, teksa diçka e tillë konfirmohet edhe nga sondazhet, kur rivali i saj social-demokrat, Martin Schulz, ka regjistruar një rezultat më pozitiv. Në

Brexit: Frika e mbetjes pa destinacion
  • 2016-06-25

Brexit: Frika e mbetjes pa destinacion

Shqiptarët shohin të mjegullohet imazhi i Yllit Polar që ka orientuar politikat e tyre shtet-ndërtuese në 25 vitet e fundit ndërsa Britania lë Bashkimin Europian në një referendum pasojat e të cilit janë ende të pamatshme Vladimir Karaj Britania la dje Bashkimin Europian. Tregjet

Blendi Klosi: Profesioni, rruga e vetme e emigrimit në Gjermani
  • 2016-02-07

Blendi Klosi: Profesioni, rruga e vetme e emigrimit në Gjermani

BE ofron mbështetje prej 30 milionë eurosh për arsimin profesional në Shqipëri. Ministri shqiptar i Mirëqenies Sociale, Blendi Klosi mbi punësimin në Gjermani, të riatdhesuarit si edhe shanset e shkollimit profesional. Deutsche Welle: Z. Ministër, numri i azilkërkuesve të riatdhesuar n

Wilhelm Röpke, ekonomia nën peshën e etikës dhe drejtësisë sociale
  • 2016-01-30

Wilhelm Röpke, ekonomia nën peshën e etikës dhe drejtësisë sociale

Nga Adrian Civici Themeluesi i "ordo-liberalizmit" Wilhelm Röpke është themeluesi i "ordoliberalizmit", njërës nga degët më të rëndësishme të neoliberalizmit, të zhvilluar mbas Luftës II Botërore në disa vende të Europës Perëndimore, veçanërisht në Gjermani. Së bashku me Walte

No Pic available
  • 2016-01-23

Shulz: Fundi i Shengenit, fundi i Europës, pasoja katastrofale

Fundi i Shengenit do të sillte pasoja katastofale për Europën. Kështu ka deklaruar kreu i Parlamentit Europian Martin Shulz, teksa Europa gëlon nga debate dhe kaosi i krizës së klandestinëve dhe skenarët e mundshëm për zgjidhjen e saj. Në alternativat e ngritura për vendosjen e kufijve,

No Pic available
  • 2016-01-22

Valls: Kriza e emigrantëve rrezikon seriozisht projektin e Europës

Kryeministri i Francës, Manuel Valls ka deklaruar se kriza e emigrantëve e rrezikon seriozisht projektin e Europës. Sipas tij, ardhjet masive të azil-kërkuesve mund të destabilizojnë shoqërinë në shtetet europiane. Ai shtoi se zona Schengen po kërcënohet seriozisht, pas vendimit të disa

No Pic available
  • 2015-10-26

Kriza e emigrantëve, do të ngrihen 100 mijë qendra pritjeje

Liderët e Bashkimit Europian dhe të Ballkanit kanë rënë dakord për një plan bashkëpunimi prej 17 pikash për të menaxhuar krizën e emigrantëve. Plani parashikon që 100.000 qëndra pritjeje të ngrihen nga Greqia në Gjermani, dhe për këtë do të japë ndihmesën e saj edhe UNHCR me ng