Rezultate te kerkimit per termin: +Ndrkoh

Meta: total 1000 / total_found 1880 / time 0.000 / keyword[0] ndrkoh / docs[0] 1880 / hits[0] 2594 /
No Pic available
  • 2016-09-19

Japoni, gjenden grepa peshkimi 23 mijë vjeçare

Arkeologt kan gjetur grepat m t vjetr n bot n nj shpell n ishullin e Okinaëa n Japoni. Çifti i grepave daton q para 23.000 vitesh. Ato ishin t gdhendura nga guaskat e krmijve t detit dhe t gjetura me relike t tjera t vjetra. Mendohet se ishulli ka qen i banuar nga njerzit t paktn pr 30.000 vite, t

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë
  • 2016-08-02

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë

Reportazh/Një udhëtim në sinagogat hebreje në qytetet shqiptare nga Saranda deri në Berat Bregdeti i Sarandës Nga Esther Hecht, Hadassahmagazine Vendi m misterioz n Evrop, Shqipëria, sht nj vend i ekstremeve dramatike. I ndar nga Evropa perëndimore pr dekada me radh nn sundimin e diktatorit

Zonat muzeale, IKMT vijon prishjen e ndërtimeve në Dhërmi dhe Vuno
  • 2016-05-10

Zonat muzeale, IKMT vijon prishjen e ndërtimeve në Dhërmi dhe Vuno

  Inspektorati Kombtar i Mbrojtjes s Territorit ka vijuar edhe sot operacionin n Dhrmi dhe Vuno pr prishjen e ndrtimeve pa leje, ne kuadr t projektit pr rehabilitimin e zonave muzeale. Pr shkak t terrenit, dy objektet e planifikuara, kan nisur t prishen me mjete dore. Deri tani n kt zon IKMT ka

No Pic available
  • 2016-04-22

Dshton ndrmjetsimi i BE-s n Maqedoni

Maqedoni ndodhet n kriz shtetrore qysh prej m gjat se nj viti. BE-ja donte t ndihmonte. Por bisedimet n Vjen nuk do t zhvillohen, sepse njra nga parit nuk do t marr pjes. Bashkimi Europian e anuloi pak para fillimit takimin e planifikuar pr t premten (22.04) n Vjen pr zgjidhjen e krizs politike n

IKMT operacion n Kinostudio dhe Hamallaj, prish një sërë objektesh
  • 2016-04-08

IKMT operacion n Kinostudio dhe Hamallaj, prish një sërë objektesh

Inspektorati Kombtar i Mbrojtjes s territorit ka prishur nj sr objektesh pran ndrtess s Rekuizitave n parkun e ndrtesave t Kinostudios n Tiran. Operacioni i IKMT u zhvillua n kuadr t projektit “Pr rehabilitimin dhe rifunksionimin e qndrs kombtare kulturore pr fmij”. Ndrhyrja e IKMT ishte

No Pic available
  • 2016-03-09

Shnime pr librin Ëndërr amerikane t Viktor Canosinaj

Nga Albana Lifschin Librin Ëndërr amerikane t shkrimtarit t njohur Viktor Canosinaj, e prita me interes e kureshtje. Spari, sepse prekte nj tem shum t njohur pr mua dhe s dyti, sepse edhe pse autor i nj varg romanesh n atdhe pr mua prtej oqeanit ishte hera e par q lexoja nj libr prej tij. Dikur, p

Fundi i t ndjerit mir n BE
  • 2016-02-26

Fundi i t ndjerit mir n BE

Nga Max Hoffmann 1. Greqia duhet t funksionoj Greqia nuk ka faj pr pozitn e saj gjeografike, por qeveria greke pr nj koh shum t gjat s’ka br asgj pr t’i zbatuar marrveshjet e arritura n Bruksel. Qendrat e regjistrimit pr refugjatt (Hotspots) me sa duket do t ishin gati m shpejt, n ras