Rezultate te kerkimit per termin: +Ndrsa +Bashkimi +Sovjetik

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] ndrsa / docs[0] 3186 / hits[0] 5126 / keyword[1] bashkimi / docs[1] 34974 / hits[1] 45937 / keyword[2] sovjetik / docs[2] 7017 / hits[2] 14577 /
No Pic available
  • 2015-12-27

Si e spiunuan legjendën e gazetarisë kosovare kolegët e Shqipërisë gjatë komunizmit

Maksut Shehu Nga Halil Matoshi Maksut Shehu, doajeni i gazetarisë së Kosovës, përherë i ngjante Petro Markos. Maksi ka shkruar portretet më të bukura të bashkëkohanikëve dhe ka mbrojtur pavarësinë e gazetarisë shqipe në Kosovë. Më 1973 ai shpërfilli Sigurimin e Shtetit në Tiran

No Pic available
  • 2010-08-19

Fotografitë e rralla të Tiranës, në ditët e para të çlirimit

N nj zarf t madh, Saim Kokona ruan negativ t tr me foto t panjohura nga Tirana e paslufts, parada e 28-29 Nntorit 1944, peizazhe t kryeqytetit t vjetr, por edhe portrete t shumta nga e gjith Shqipria. Pas m shum se gjysmshekulli po i botojm pr her t par N copn e udhs nga vendi ku takohemi, deri n s

No Pic available
  • 2010-06-19

Jose Saramago, lamtumirë vizionarit heretik

Letërsi/ Dje, në moshën 87-vjeçare vdiq shkrimtari portugez Jose Saramago Shkrimtari portugez, Jose Saramago, i cili vlersohet se eksploroi n identitetin e vshtir t politiks n Portugali, n nj seri romansh t publikuara, n kto katr dekada dhe q fitoi mimin “Nobel” t

No Pic available
  • 2010-06-05

Ramiz Alia : PS-ja trashëgoi strukturat e Partisë së Punës

Intervista/ Ramiz Alia tregon se si u themelua Partia Socialiste dhe si u vendos Fatos Nano kryetar N emisionin “Ora e Debatit” n televizionin Ora News, i ftuar, nj nga personazhet e historis s Shqipris, pas Lufts II Botrore, pasardhsi i Enver Hoxhs dhe Presidenti i p

No Pic available
  • 2010-05-29

Maska e Teatrit!

Dje, aktor e regjisor jan mbledhur n Teatrin Kombtar pr t evokuar at n 65 vjet, nga dita e aktit themelues. Nuk ka qen mbushur plot e pr plot salla. Ndrsa ishin n rezistenc vetm radht e para, nga fundi i salls aktort, edhe ato m n z, dilnin nj e nga nj. T ishte kjo nj lloj shmang

No Pic available
  • 2010-05-16

Jose Saramago: Kujtesa e popujve nuk zgjat

Si ndihet dikush q ka gjetur stilin e tij n t shkruar? asti kur zbulon “zrin” tnd sht takimi me veten tnde. Q prej atij asti, sht e mundur q vepra mos t ket vler por t paktn sht origjinale, n kuptimin q un jam ajo q shkruaj. Arsyeja prse plqehet nj shkrimtar nga lexuesi sht pyetje q i

No Pic available
  • 2008-11-01

Konfliktet ndёrfetare dhe ndёretnike

Bota e sotme karakterizohet nga rritja e ndrvarsis dhe e kooperimit ndrmjet popujve, grupeve, intstitucioneve dhe kombeve. N t njjtn koh, konfliktet etno-fetare dhe ndrfetare si dhe prdorimet e instrumentalizuara dhe politike t fes jan n rritje n shum rajone t bots. Pr shkak t marrdhnieve ndrmjet fe