Rezultate te kerkimit per termin: +Ndryshe +Shqipria

Meta: total 146 / total_found 146 / time 0.001 / keyword[0] ndryshe / docs[0] 81974 / hits[0] 100903 / keyword[1] shqipria / docs[1] 1591 / hits[1] 2927 /
No Pic available
  • 2016-09-09

Kënga e Petro Markos për Halim Xhelon dhe dy vjersha të Halimit

MSc. Albert Habazaj, sudiues, ish-halimxheloist Kur ishim të vegjël, në vitet 1967-1974, nxënës në shkollën 8-vjeçare Halim Xhelo të vendlindjes time, në Tërbaçin e dashur, drejtori i shkollës, mësuesi madh, që vërtet e meritonte të ishte Profesor, poeti popullor i teksteve të kën

A është kjo arsyeja pse Haklajt vranë Azemin? Reagon Klosi
  • 2016-08-16

A është kjo arsyeja pse Haklajt vranë Azemin? Reagon Klosi

E çfarë nuk është spekuluar në lidhje me vrasjen e Azem Hajdarit nga Fatmir Haklaj. Partia Demokratike ka mbrojtur variantin se ky ishte një eliminim politik, ndërsa tezat që kanë qarkulluar prej kohësh nuk janë provuar asnjëherë nga drejtësia shqiptare. Orët e fundit, Izet Haxhia, i

Izet Haxhia: E vërteta përse Fatmir Haklaj e vrau Azem Hajdarin
  • 2016-08-15

Izet Haxhia: E vërteta përse Fatmir Haklaj e vrau Azem Hajdarin

Nga Izet Haxhia   Libri i De Villers zbulon të verteten se perse e vrau Fatmir Haklaj, Azem Hajdarin. Vrasja e Azem Hajdarit, sipas drejtesise shqiptare, që ka dhene vendimin në të gjitha shkallet per të, eshte pa motiv. Perse e vrau Fatmir Haklaj, Hajdarin? Sepse kishte dore në vrasje

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë
  • 2016-08-02

Kur Shqipëria konsiderohej si një atdhe i mundshëm për hebrenjtë

Reportazh/Një udhëtim në sinagogat hebreje në qytetet shqiptare nga Saranda deri në Berat Bregdeti i Sarandës Nga Esther Hecht, Hadassahmagazine Vendi m misterioz n Evrop, Shqipëria, sht nj vend i ekstremeve dramatike. I ndar nga Evropa perëndimore pr dekada me radh nn sundimin e diktatorit

No Pic available
  • 2014-07-20

E vërteta për rrënjët e gjuhës shqipe dhe të tjera...

Në “Tirana Observer” të datës 7 qershor është botuar artikulli “Shqetësuese janë rrënjët e gjuhës shqipe” nga prof. dr. Luftulla Peza, kryetar i Shoqatës “Qendra e Studimeve Pellazgjike” Tiranë – Pr

U dogj apo su dogj Presidenca?
  • 2012-09-05

U dogj apo su dogj Presidenca?

Nga Hamdi Jupe Presidenca e vendit nxitoi t prgnjeshtronte nj njoftim q u dha nga disa media t shtunn n mbrmje, lidhur me nj zjarr t rn n zyrat e kreut t lart t shtetit. Presidenca foli me indinjat me kt rast, duke theksuar se ai ishte nj lajm i pavërtetë dhe abuziv. N kt mnyr pra,

Pafajësia e humbur e brezit të ri
  • 2012-08-17

Pafajësia e humbur e brezit të ri

Nga Elliot Sacchi Shqipria mund te jet e dyta pas Gjermanis pr rritje ekonomike, Shqipria mund t jet n moshn e internetit, Shqiptart mund t jen m t lumturit n bot por fmijt n Shqipri po rriten sikur papritur kan zbritur n mesjet. Fmij q gjymtohen ose rriten jetim pr shkak t paprgjegjs