Rezultate te kerkimit per termin: +Nemuna

Meta: total 130 / total_found 130 / time 0.000 / keyword[0] nemuna / docs[0] 130 / hits[0] 216 /
SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!
  • 2018-11-29

SHKËMBIMI I TERRITOREVE, ASHTU QOFTË!

Nga Rexhep QOSJA Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, e bërë publike shumë vite më parë, por e përditësuar dy muajt e fundit, tashmë është ngritur në nivelin e çështjes për të cilën po flitet në gjithë hapësirën shqiptare, madje edhe në diasporë. Çës

Bjeshkët e Nemuna të Malit të Zi
  • 2017-10-06

Bjeshkët e Nemuna të Malit të Zi

Të njohur si Të Namuna në shqip dhe serbo-kroatisht, është e lehtë të kuptohet përse këto vargmale të padepërtueshme të Bjeshkëve të Nemuna (Prokletije) kanë marrë këtë emër. Majat ogurzeza, të bardha me akullnaja masive ende mbajnë mbetjet e lumenjve të mëdhenj akullnajorë.

Rama uron miqtë me reportazhin për Bjeshkët e Namuna (Video)
  • 2017-09-05

Rama uron miqtë me reportazhin për Bjeshkët e Namuna (Video)

Tashmë është bërë traditë që kryeministri Edi Rama të urojë pothuajse çdo ditë mirmëngjes me anë të fotove dhe videove të ndryshme nga Shqipëria të cilat i poston në faqen e tij në Facebook. Mëngjesin e sotëm kryeministri Rama ka uruar ditë të mbarë më një reportazh të Fin

Financial Times, artikull për bukuritë e Bjeshkëve të Nemuna
  • 2017-09-02

Financial Times, artikull për bukuritë e Bjeshkëve të Nemuna

Bukuritë natyrore të bjeshkëve në kufrin ndërmjet Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi janë pasqyruar në një artilkull të botuar nga revista Financial Times. Martin Fletcher, që shkruan këtë artikull, thotë se jeta baritore ka mbetur e pandryshuar pavarësisht trazirave politike që

No Pic available
  • 2017-09-02

Financial Times sjell rrugëtimin në Bjeshkët e Nemuna

Bukuritë marramendëse dhe ajri i jashtëzakonshëm i të ashtuquajturave Bjeshkë të Nemuna që shtrihen mes Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi kanë marrë vëmendjen e revistës prestigjoze Financial Times. Autori i këtij shkrimi ka shkelur vetë në çdo centimetër të vargmaleve mister

No Pic available
  • 2016-11-06

ANALIZA/ Trump apo Clinton? Për kë do të votojnë shqiptarët në SHBA

Analisti dhe shkrimtari Veton Surroi, në një analizë të thelluar të tij për Koha.net bën një prognozë të qartë se për cilën nga dy kandidatët për President në SHBA do të votojnë shqiptaro-amerikanët. Sipas Surroit, ka më shumë të ngjarë që shqiptarët të votojnë pro Hillary

Vota shqiptaro-amerikane: kundër Sheshelit, për zonjën Clinton
  • 2016-11-05

Vota shqiptaro-amerikane: kundër Sheshelit, për zonjën Clinton

Nga Veton Surroi Më 8 nëntor kauza e shqiptarëve në Evropë dhe në Amerikë mbrohet me votën e bashkuar të shqiptaro-amerikanëve për zonjën Hillary Clinton. Jo vetëm ngase Donald Trump premton se do të bëjë çdo gjë që është në kundërshtim me interesat e shqiptarëve. Por, nga