Rezultate te kerkimit per termin: +Neritan +Licaj

Meta: total 94 / total_found 94 / time 0.000 / keyword[0] neritan / docs[0] 3039 / hits[0] 4312 / keyword[1] licaj / docs[1] 333 / hits[1] 444 /
5 Djelmoshat dhe Ema Andrea!
  • 2017-02-23

5 Djelmoshat dhe Ema Andrea!

Janë 5 Djelmoshat” ata që rikthejnë në teatër aktoren Ema Andrea. Ajo do të ketë plastikën e kësaj vepre, e cila trajton tema të forta për shoqërinë. Vepra e njohur e Simona Semeniç do të vijë premierë në skenën e Teatrit Kombëtar më datën 24 shkurt, për të vijuar më p

Yllka Mujo, duartrokitje të gjata për ditëlindje
  • 2016-10-17

Yllka Mujo, duartrokitje të gjata për ditëlindje

Aktorja shkëlqen gjatë interpretimit në veprën Sonte do të luajmë pa tekst Aktorja e njohur Yllka Mujo është duartrokitur gjatë nga publiku, gjatë shfaqjes Sonte do të luajmë pa tekst, këtë fundjavë (15 tetor) në skenën e Teatrit Kombëtar, mbrëmje e cila përkonte dhe me ditëlind

Teatri behet me kritike
  • 2016-09-15

Teatri behet me kritike

brbrPer here te pare nje drejtues i nje institucionit artistik fton te gjithe kritiket te mos i shprehin me pakenaqesite neper kafene por perballe regjisorit aktoreve dhe te gjithe atyre qe punojne ne prapavije per nje shfaqje Kjo eshte e reja me e fundit qe vjen nga Teatri Kombetar qe do te vere p

Kujtesa e ujit, premiera e parë në Teatrin Kombëtar
  • 2016-09-06

Kujtesa e ujit, premiera e parë në Teatrin Kombëtar

Ato i mblodhi sërish të tria një vdekje. Është ceremonia e varrimit të nënës së tyre. Tashmë vdekja nuk është e paprekshme, e largët... Rajmonda Bulku Ajo është një fakt. U desh kjo vdekje, që kujtime "të fjetura" të rizgjoheshin te çdonjëra prej tyre. Të ndryshme, edhe pse b

Një tragjedi dashurie, ul perden e teatrit
  • 2016-06-22

Një tragjedi dashurie, ul perden e teatrit

Teatri Kombëtar mbyll sezonin artistik 2015-2016 “Romeo dhe Zhulieta” vepra me regji të Predrag Miki Manojllovic, e cila bëri bashkë në një skenë artistët shqiptarë dhe serbë, në një tragjedi dashurie, është vepra e fundit që u ngjit në skenën e Teatrit Kombëtar

Nuk ka tekst asnjë tekst
  • 2016-05-19

Nuk ka tekst asnjë tekst

“Sonte do luajmë pa tekst” vepra e Pirandellos premierë këtë fundjavë në Teatrin Kombëtar Një teatër brënda teatrit. Kjo është ajo ccfarë Luigi Pirandello ndërtoi në Berlinin e vitit 1929 në dramën “Sonte do luajmë pa tekst”. E konsideruar si frymëzuese p

Pirandello, pa tekst në skenën e Teatrit Kombëtar
  • 2016-05-17

Pirandello, pa tekst në skenën e Teatrit Kombëtar

Ku qëndron kufiri mes rolit dhe vetvetes. Edhe pse "tutela" e regjisorit i bën shpesh aktorët të ndihen të frustruar, pasi nuk arrijnë dot të shprehen dot deri në fund, mungesa e një teksti dhe improvizimi, hyrjedalja nga roli te vetja dhe anasjelltas, qenkësh edhe më i vështirë. Tru