Rezultate te kerkimit per termin: +Neurozat

Meta: total 28 / total_found 28 / time 0.000 / keyword[0] neurozat / docs[0] 28 / hits[0] 50 /
Letërsia e turpit
  • 2015-11-05

Letërsia e turpit

Alda Bardhyli Njeriu nuk di asgjë, dhe ne ndodhemi në zemrën e natës. Pierre Angelique shprehej kështu më shumë se një shekull më parë, duke e parë erotizmin si formën e ndërgjegjësimit për një çarje të brendshme që po jetonte shpirti njerëzor. Kohë më vonë, George Bataille, n

Vera pa kthim e Besnik Mustafajt
  • 2015-03-11

Vera pa kthim e Besnik Mustafajt

Për Dr. Marisa Kërbizi, "Vera pa kthim" është një roman, që duhet të lexohet duke mbajtur në mend sugjerimin e RenèMagritte se: Shumëçka nuk është ashtu siç duket (Thisis not a pipe). Leximi i këtij romani, i ngjan procesit të formimit të një puzzle; në fund fare, atëherë kur f

Mallakastra me idhuj dhe tituj
  • 2014-11-27

Mallakastra me idhuj dhe tituj

e Enjte 27 Nentor 20141132 am brbrMYSLIM PASHASSSAbrASS  Sistemi utopik i marrezise komuniste shqiptare ne orbiten e tij po shkonte ne mbyllje te nje cikli tragjik A do te kishte valle nje Arke Noje per shpetim nga permbytja e madhe qe do te sillte mbyllja e ciklit enverist U

No Pic available
  • 2014-06-18

Rriten sëmundjet mendore, Tollozhina: Më të prekurit, ata mbi 30 vjeç

TIRANE- Numri i të prekurve nga sëmundjet mendore në vendin tonë ka pësuar rritje, ndërkohë që moshat më të shpeshta ku hasen këto sëmundje janë mbi 30 vjeç". Të dhënat bëhen publike nga Emanuela Tollozhina, përgjegjëse e Sektorit të Shëndetit Mendor, pranë Ministrisë së Shë

No Pic available
  • 2014-02-12

Rritet numri i pacientëve tëshëndetit mendor në kryeqytet

TIRANE- Numri i personave që kanë kryer konsulta mjekësore muajt e fundit në Qëndrat Komunitare të Shëndetit Mendor në kryeqytet është rritur ndjeshëm. Ky fakt pranohet edhe nga mjekët e këtyre qëndrave, dhe ajo që ësht&

Jam shqiptar, kam frikë të jem i lumtur
  • 2013-10-18

Jam shqiptar, kam frikë të jem i lumtur

Nga Reldar Dedaj   Nëse dikush do të më pyesë, një ditë prej ditësh, se kujt kombi i përkas; nuk do ta kisha aq të vështirë për ti dhënë një përgjigje të saktë. Nëse nuk do ta ndjeja vetën aq të mërzitur, sa çjanë shqiptarët, në të gjithë rrjedhën e tyre të hist

No Pic available
  • 2013-10-03

ISHP: Kemi 530 mijë të moshuarduan 252 mln lekë barna në muaj

 TIRANE- “Në 2050, numri i personave të moshuar në vendet e zhvilluara do të jetë dy herë më i madh se numri i fëmijëve, dhe numri i të moshuarve në vendet në zhvillim pritet të dyfishohet. Kjo tendencë do të ketë efekte të thella në shumë vende dhe individë”.Sipas O