Rezultate te kerkimit per termin: +Nexhmije +Pagarusha

Total: 114
No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:40.313Z

Nexhmije Pagarusha merr nënshtetësinë

Bilbili i Kosovës, Nexhmije Pagarusha në moshën 80-vjeçare është bërë shtetase e Shqipërisë. Prej 4 vjetësh ajo priste të merrte pasaportën shqiptare dhe tani ajo i është dhënë nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani. Pagarusha është shprehur mjaft e lumtur, duke e cilësuar m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:47.341Z

Diva kosovare Nexhmije Pagarusha mush 83 vjeçe

Në ditëlindjen e 83-të të Bilbilit të Kosovës, Nexhmije Pagarusha, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka uruar këngëtaren e shquar shqiptare. Me këtë rast, ai u shpreh se Pagarusha me zërin e saj të mrekullueshëm, i ka dhënë kulturës së Kosovës vlera të për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:06.189Z

Nexhmije Pagarusha: Me kete mirenjohje po jetoj historine

Kengetarja Nexhmije Pagarusha eshte vleresuar me Urdhrin "Nderi i Kombit" nga presidenti i Shqiperise, Bujar Nishani, me motivacionin; "Artistes se shquar me ze te rralle dhe interpretim virtuoz, qe i dha shprese dhe besim popullit shqiptar te Kosoves ne vitet e veshtira te pushtimit serbomadh dhe q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:48.624Z

Nexhmije Pagarusha, diva e muzikës shqiptare

Në artin muzikor shqiptar lanë gjurmë të pashlyeshme shumë këngëtarë dhe kompozitorë që, falë aftësive të tyre (azhurimeve muzikore dhe vokale-interpretuese), arritën të jenë faktorë kryesor në mbajtjen gjallë të muzikës popullore shqiptare dhe përmes tyre u avancua dhe mori ho

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:47.341Z

Bilbili i Kosovës, Nexhmije Pagarusha mbush sot 83 vjeç

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, uron sot Nexhmije Pagarushën në 83-vjetorin e lindjes, duke theksuar se me zërin e saj mbresëlënës, Nexhmija u shndërrua në institucion kulturor të Kosovës. Bilbili i Kosovës, Mbretëresha e muzikës shqiptare, Këngëtarja e Shekullit, Artiste e Meri

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:38.498Z

Nexhmije Pagarusha, Artiste e merituar

Kosov Presidenti Fatmir Sejdiu dekoroi dje kngtaren Nexhmije Pagarusha u nderua dje nga Presidenti i Republiks s Kosovs, Fatmir Sejdiu, me mimin “Artiste e Merituar”. Pasi sht dekoruar koh m par me kt titull, ceremonia zyrtare sht zhvilluar dje. Me kt rast, Presidenti Sejdiu tha se deko

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.866Z

Nexhmije Pagarusha nderohet me titullin "Artiste e Merituar"

PRISHTINë- "Bilbili i Kosovës", Nexhmie Pagarusha, në 77 vjetorin e lindjes, u dekorua sot nga Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, me titullin "Artiste e Merituar" për veprimtarinë dhe kontributin e veçantë në kultivimin e muzikës dhe këngës shqipe, t

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama