Rezultate te kerkimit per termin: +Nga +Aurenc +Bebja

Meta: total 47 / total_found 47 / time 0.000 / keyword[0] nga / docs[0] 1216774 / hits[0] 5348217 / keyword[1] aurenc / docs[1] 48 / hits[1] 68 / keyword[2] bebja / docs[2] 546 / hits[2] 733 /
Intervista e rrallë Ismail Qemalit në Vjenë për pavarësinë e Shqipërisë
  • 2017-06-18

Intervista e rrallë Ismail Qemalit në Vjenë për pavarësinë e Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja, Francë* Gazeta politike franceze, Le Radical, ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen n° 3, intervistën e Ismail Qemalit dhënë për gazetën austriake, Neue Freie Presse. Lideri shqiptar ka folur për pavarësinë e Shqipërisë, për aleatët e saj, si dhe për

Thirrja e Partisë Komuniste Italiane: Të mbrojmë pavarësinë e popullit heroik shqiptar!
  • 2017-06-11

Thirrja e Partisë Komuniste Italiane: Të mbrojmë pavarësinë e popullit heroik shqiptar!

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, LHumanité, të hënën e 10 Prillit 1939, ka botuar, në faqen n° 3, shkrimin (thirrjen) e Partisë Komuniste Italiane, e cila asokohe është shprehur qartësisht dhe publikisht kundër pushtimit fashist të Shqipërisë. Një zë i fuqishëm i saj

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran
  • 2017-05-26

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 4 gushtit 1912, bisedën e zhvilluar në kryeqytetin e Kosovës mes Hasan Prishtinës dhe korrespondentit gjerman të “Vossiche Zeitung”, në lidhje me situatën e Shqipërisë, e cila gjendej as

No Pic available
  • 2017-05-22

The New York Times (1939): E premtja e shenjtë në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në Bulletin périodique de la presse américaine gjejmë një shkrim të gazetës prestigjioze, The New York Times, botuar me 8 prill 1939, me titull E premtja e shenjtë në Shqipëri. Media e famshme ironizon asokohe në mënyrë mjeshtërore sulmin e padrejtë të Ita

No Pic available
  • 2017-05-19

Le Temps (1913): Kongresi shqiptar i Triestes dhe propozimi i krijimit të Shqipërisë së Madhe

Nga Aurenc Bebja*, Francë Të hënën e 3 marsit 1913, gazeta franceze Le Temps, në faqen n° 2 të saj, i ka dedikuar një hapësirë të veçantë Kongresit shqiptar të mbajtur në Trieste. Shkrimi sjell detaje në lidhje me organizatorët dhe mbështetësit e tij, prejardhjen dhe numrin pjesma

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë
  • 2017-05-08

Corrispondenza Politica, (1901): Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Revista LOrient, në shërbim të Perandorisë Osmane, ka botuar, në versionin e saj në gjuhën frënge, gjatë fundit të muajit maj të vitit 1901, në faqen n°8, memorandumin e përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë. Revista shkruan se ky

Le Temps 1939/ Deklarata e Konicës nga SHBA: Italia goditi ëndrrën shqiptare me një grusht në fytyrë!
  • 2017-04-29

Le Temps 1939/ Deklarata e Konicës nga SHBA: Italia goditi ëndrrën shqiptare me një grusht në fytyrë!

Nga Aurenc Bebja*, Francë Të dielën e 9 prillit 1939, gazeta franceze Le Temps i ka dedikuar një hapësirë të veçantë pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste. Ajo ka botuar asokohe një seri reagimesh në lidhje me këtë ngjarje tragjike, ku bie në sy gjithashtu reagimi i atdhetarit