Rezultate te kerkimit per termin: +Nga +Christoph +Strack

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] nga / docs[0] 1257879 / hits[0] 5505849 / keyword[1] christoph / docs[1] 591 / hits[1] 680 / keyword[2] strack / docs[2] 12 / hits[2] 18 /
Atëherë le të jetë njëherë ai i guximshëm
  • 2017-02-13

Atëherë le të jetë njëherë ai i guximshëm

Nga Christoph Strack A ka një koncept, i cili do ta karakterizonte fillimin e Presidentit të zgjedhur Federal, Frank-Walter Steinmeier? Një fjalë, e shkurtër dhe shprehëse dhe me pretendim të madh u shfaq disa herë në fjalën e tij: “guxim”. “Le të jemi të guximshëm

Nj Europ e lnduar duhet t tregoj veten
  • 2016-11-19

Nj Europ e lnduar duhet t tregoj veten

Nga Christoph Strack Kto ishin dit tranzicioni. Barack Obama ishte pr her t fundit si president i SHBA-s n Europ. Me t u takuan n zyrn e kancelarit n Berlin kryetart e shteteve dhe qeverive t vendeve kryesore europiano-perndimore. Secili prej tyre i lnduar apo i sfiduar n llojin e vet. Kryemini

Të bashkojmë vendin
  • 2016-07-25

Të bashkojmë vendin

Christoph Strack Vrasja e nëntë personave e ka tronditur Gjermaninë. Tronditje, pyetje pa përgjigje, zemërim, dëshpërim. Mynihu donte të startonte në një fundjavë vere në lokalet e birrës pranë lumit Isar dhe alpeve – kur terrori e prishi këtë idil. Në mëngjes qyteti u zgjua

No Pic available
  • 2016-05-13

Rritet presioni ndaj evropianes së fundit

Angela Merkel ishte forca shtytëse e marrëveshjes BE-Turqi për refugjatët. Në rast se ajo dështon, është në rrezik edhe pozita e kancelares brenda partisë së saj CDU. Nga Christoph Strack Marrëveshja për refugjatët mes BE-së dhe Turqisë e nënshkuar në mars ishte si një lloj korsie

Përkushtim fetar dhe paralajmërim politik
  • 2016-02-14

Përkushtim fetar dhe paralajmërim politik

Nga Christoph Strack Po, që para zhvillimit të tij, takimi u vlerësua si një kthesë “historike”. Por edhe nga “Deklarata e Përbashkët” me 30 pika shikon në shumë detaje perspektivat e reja të marrëdhënieve, pavarësisht disa pikave të dobta dhe formulimeve të

No Pic available
  • 2016-01-31

Berlini duhet të fillojë më në fund që të bëjë politikë

Christoph Strack   A është e vërtetë kjo? Pas bisedimeve të krizës mes Angela Merkelit, Sigmar Gabrielit dhe Horst Seehoferit, të enjten – kështu la të kuptohej kreu socialdemokrat Gabriel – u përpilua një protokoll me shkrim dhe orë më vonë, në një takim të dytë,

No Pic available
  • 2015-12-16

Merkel do vërtetë që tia dalë

Ajo s’ kishte manuskript të përgatitur, por Angela Merkel kishte shumë për t’u thënë delegatëve në kongresin e CDU-së. Ndoshta për këtë arsye fjalimi herë-herë u shndërrua në apel emocional, mendon Christoph Strack.   Nga Christoph Strack Kryetarja e CDU-së kujtoi fjali