Rezultate te kerkimit per termin: +Nga +Mimoza +Ahmeti

Meta: total 290 / total_found 290 / time 0.003 / keyword[0] nga / docs[0] 1257879 / hits[0] 5505849 / keyword[1] mimoza / docs[1] 6305 / hits[1] 9737 / keyword[2] ahmeti / docs[2] 7635 / hits[2] 15959 /
Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!
  • 2019-04-09

Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!

Nga Mimoza Ahmeti As unë nuk e dija deri atë mëngjes kur ra telefoni: Jam unë, tha ai, sot më 11°° te Lidhja e Shkrimtarëve. Kishte fytyrën e habisë natyrale dhe sytë e tij ishin dy flegra pas të cilave montohej në distancë inteligjenca, trupi i tij i mëndafshtë i pështjellë me

Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën
  • 2019-03-04

Rexhep Hoti provokon përmes poezisë politikën

Autori prezantoi në Tiranë librin e ri Monologu i prijësit Poeti nga Kosova Rexhep Hoti, njëkohësisht Kordinatori Nacional për Kulturës, Arsim dhe Sport në qeverinë e Kosovës ka prezantuar në Qendrën Kulturore FORUM, librin Monologu i prijësit. Në mbrëmjen kushtuar poezisë së Hotit

Kriza e librit, shkrimtarët e njohur debatojnë midis tyre
  • 2018-11-16

Kriza e librit, shkrimtarët e njohur debatojnë midis tyre

Lexuesit po i largohen gjithnjë e më shumë librit. Kështu po ndodh në Shqipëri, por si gjithmonë këtu tërmeti është më i fortë. Përse kemi ardhur në këtë situatë? Kjo pyetje u bë objekt i diskutimit gjatë Panairit të Librit, i një konferencë me temë Shkrimtari, tregu dhe komu

No Pic available
  • 2018-11-09

Mimoza Ahmeti sjell një roman për dashurinë

Është promovuar në ambientet e Universitetit Europian të Tiranës, romani me titull Tutori me autore shkrimtaren e njohur Mimoza Ahmeti. Parathënia e këtij libri është shkruar nga Aurel Plasari. Ashtu si te romani i parë i autores, Arkitrau (në italisht: Persone belle), ose tek i dyti, Gr

Mimoza Ahmeti rrëfen dashurinë Në fund vetëm ajo mbetet
  • 2018-10-29

Mimoza Ahmeti rrëfen dashurinë Në fund vetëm ajo mbetet

Dashuria mund të marrë formë njeriu, por njeriu që nuk merr formë dashurie, nuk ka më se çfarë bën. Prandaj, duke qenë se për Mimoza Ahmetin forma e formave është shpirti, duhet që të mbahemi fortë pas tij edhe kur jemi vetëm. Është ky rrëfimi që bëri këtë fundjavë që lamë

Botimet e reja të Panairit, cilët janë kuajt e betejës të shtëpive botuese
  • 2017-11-10

Botimet e reja të Panairit, cilët janë kuajt e betejës të shtëpive botuese

Pas disa ditësh, nis aktiviteti më i madh i promovimit të botimeve në Shqipëri, Panairi i Librit Tirana, i cili ka mbërritur në vitin e tij të 20-të. Pjesëmarrja e lartë, aktivitetet, shkrimtarët në stenda që firmosin autografë dhe lexuesit që dalin me trofetë e tyre të çm

Henri Çili provokon me Vonesa shqiptare
  • 2017-09-22

Henri Çili provokon me Vonesa shqiptare

Si Edi Rama e bëri elektoral reformizmin më 25 qershor? Dhjetë vite krizë dhe populizëm; çka mbetur nga mendimi liberal?, me këtë pyetje publicisti Henri Çili nis një ese të gjatë filozofike mbi mendimin e politikën shqiptare vitet e fundit, për të arritur në konkluzione dhe pyetje m