Rezultate te kerkimit per termin: +Nga +Nertila +Maho

Meta: total 611 / total_found 611 / time 0.005 / keyword[0] nga / docs[0] 1216774 / hits[0] 5348217 / keyword[1] nertila / docs[1] 1112 / hits[1] 1385 / keyword[2] maho / docs[2] 1085 / hits[2] 1262 /
No Pic available
  • 2016-11-11

Unioni i Gazetarëve vlerëson kronikat dhe shkrimet ekonomike

Për të shtatin vit radhazi Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë ndau çmimet e karrierës, “Vangjush Gambeta”, të cilat adresohen kryesisht në fushën e ekonomisë dhe shkrimeve investigative. Ahmet Shqarri u vlerësua me çmimin e karrierës, ndërsa motivacioni iu lexua nga kryeta

No Pic available
  • 2016-04-05

Tregu i kafesë, një minierë ari që nuk njeh krizë në Shqipëri

Nga Nertila Maho Kafeja, marzhi i fitimit 70% në çdo filxhan. Shqiptarët konsumojnë rreth 2.3 kg kafe në vit, sasi kjo e barabartë me rreth 260 filxhanë kafe ekspres. Kafeja është biznes që nuk po njeh krizë. Nuk bëhet fjalë vetëm për ata që e importojnë por edhe ata që ofrojnë m

OSHEE ndryshon kontratat me 100 mijë konsumatorë
  • 2015-10-10

OSHEE ndryshon kontratat me 100 mijë konsumatorë

Janë 100 mijë konsumatorë me kontrata provizore në sistemin e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike që duhet të korrigjojnë të dhënat e tyre sa më shpejt. OSHEE ka nisur tashmë punën për këtë pjesë, duke vënë në dispozicion të konsumatorëve familjarë, por edhe

Gjobat e reja/ Pagesat pa kupon, Kuvendi rrëzon Ramën
  • 2015-10-02

Gjobat e reja/ Pagesat pa kupon, Kuvendi rrëzon Ramën

Komisioni i Ekonomisë rrëzoi dje nenin 6 në projektligjin "Për procedurat tatimore", i cili legjitimonte mospagesën e shërbimit apo mallit nga konsumatori, nëse ai nuk shoqërohet me kupon tatimor apo faturë. Erion BraçeKundër nenit që u lakua aq shumë nga Kryeministri Edi Rama në nisj

Aksioni, Bode-Cani debat për biznesin
  • 2015-10-01

Aksioni, Bode-Cani debat për biznesin

Biznesi i vogël është ai që do të goditet më shumë nga aksioni kundër informalitetit i qeverisë. Ishministri i Financave, Ridvan Bode, i cilësoi masat e marra nga qeveria si represive dhe u shpreh se opozita nuk do ta mbështesë nismën. Komisioni i EkonomiseDebati zuri vend në Komision

Familjet, ulen shpenzimet për ushqim, rriten për ilaçe
  • 2015-09-27

Familjet, ulen shpenzimet për ushqim, rriten për ilaçe

Shqiptarët kanë ndryshuar në mënyrë të dukshme mënyrën sesi e shpenzojnë buxhetin e tyre. Nga viti 2009 në 2014, shpenzimet për ushqime janë ulur për të mbuluar rritjet që kanë pësuar grupet e tjera të konsumit, siç janë ilaçet apo energjia dhe qiratë. Instituti i Statistikave

Udhëzimi, kush importon makinë të vjetër, 30% më shumë doganë
  • 2015-09-26

Udhëzimi, kush importon makinë të vjetër, 30% më shumë doganë

Kushdo që të importojë një makinë më të vjetër sesa 2005, do të paguajë taksë zhdoganimi 30 për qind më të lartë sesa paguante më parë. Ministria e Financave ka firmosur ndryshimet në udhëzimin "Për procedurat e shqyrtimit të vlerës doganore, burimet e informacionit dhe afatet