Rezultate te kerkimit per termin: +Nicholas +Carr

Meta: total 11 / total_found 11 / time 0.000 / keyword[0] nicholas / docs[0] 866 / hits[0] 1068 / keyword[1] carr / docs[1] 152 / hits[1] 226 /
Libri i rrezikshëm i Arshi Pipës
  • 2016-12-01

Libri i rrezikshëm i Arshi Pipës

Ardian Vehbiu në një rrëfim mbi librat e zemrës ALDA BARDHYLI Aktualisht, cilët libra keni më për zemër? Lexoj edhe fiction, edhe non-fiction. Më tërheq historia e mendimit intelektual dhe antropologjia. Cili është për ju romani më i mirë i të gjitha kohërave? Viti 93 i Hygoit. Xha

Për ata që e përdorin tej mase Facebook-un, ka lajme jo të mira
  • 2016-09-08

Për ata që e përdorin tej mase Facebook-un, ka lajme jo të mira

Përdorimi i madh i rrjeteve sociale mund të ndikojë në aftësitë tuaja morale dhe njohëse, ka gjetur një studim. Një hulumtim tregon se njerëzit të cilët vazhdimisht shkruaj tekst-mesazhe ose përdorin rrjetet sociale, kanë më pak gjasa që të përfshihen në të "menduarit reflektiv"

Kujdes! Nëse e përdorni Facebook-un, lexoni pa tjetër këtë
  • 2016-03-13

Kujdes! Nëse e përdorni Facebook-un, lexoni pa tjetër këtë

Studimet e fundit bëjnë të ditur se nëse shpenzoni shumë kohë në media sociale siç janë Facebook, Twitter, Instagram, atëherë ju do të humbisni momentet e vërteta që ndodhin me jetën. Mësuesi Nicholas G. Carr, ka thënë se, interneti dhe qëndrimi i gjatë në të ndikon në mendje

No Pic available
  • 2014-09-13

Interneti: A po na dëmton mendërisht?

TE VERTETAT E PAKENDSHME: Tweet-e, poste, chat, email. Mes smartphone-ve dhe rrjeteve socialë, kalojmë në internet një pjesë të madhe të jetës sonë. E megjithatë studimet e fundit tregojnë që interneti na bën të ndihemi të ve

No Pic available
  • 2012-01-29

Mbi mbi-prodhimin e dijes dhe pamundësinë e kuptimit të përmbajtjes

29-01-2012 / “Corriere della Sera” Speciale/ Si ka mundësi që dimë gjithçka dhe kuptojmë kaq pak?“Për çfarë shërben që të kemi shumë libra dhe biblioteka, nëse nuk do të mjaftonte një jetë për t&

No Pic available
  • 2012-01-29

Speciale/ Si ka mundësi që dimë gjithçka dhe kuptojmë kaq pak?

29-01-2012 / “Corriere della Sera” Mbi mbi-prodhimin e dijes dhe pamundësinë e kuptimit të përmbajtjes “Për çfarë shërben që të kemi shumë libra dhe biblioteka, nëse nuk do të mjaftonte një jetë për

Kënaqësia e qetësisë pa internet
  • 2012-01-06

Kënaqësia e qetësisë pa internet

Para një viti, gazetari i gazetës amerikane ‘The New York Times’, Pico Lyer fluturoi drejt Singaporit për t’iu bashkëngjitur shkrimtarit Malkolm Gladwell, dizajnerit të modës, Marc Ecko, dhe dizajnerit grafik, Stefan Sagmeister, në konferencën “Marketingu për Fëmijët e