Rezultate te kerkimit per termin: +Nigerin

Meta: total 407 / total_found 407 / time 0.000 / keyword[0] nigerin / docs[0] 407 / hits[0] 475 /
No Pic available
  • 2017-06-01

Në çdo katër fëmijë në botë një është i privuar nga fëmijëria

Në çdo katër fëmijë në botë një është i privuar nga fëmijëria. Keshtu konkludohet ne raportin e fundit te publikuar nga “Save the Children”, pikërisht në 1 Qershor, në ditën e fëmijëve. Raporti përfshin një indeks global, sipas te cilit listohen vendet ku fëmijëria

No Pic available
  • 2017-05-07

Vajzat e rrëmbyera në Nigeri, Boko Haram liron 82 nxënëse

Militantët islamikë të grupit Boko Haram kanë liruar 82 nxënëse nga një grup prej 276 vajzash që u rrëmbyen në Nigerinë veri-lindore tre vjet më parë, thotë zyra e Presidentit. Ato u dorëzuan në shkëmbim të dyshuarve të Boko Haramit pas shumë negociatave. Vajzat do të priten nga

Çfarë ka ndodhur më 26 shkurt?
  • 2017-02-26

Çfarë ka ndodhur më 26 shkurt?

747 pes – Fillon Epoka Nabonassar e origjinës. “Nabonassar” – “Mbrojtës”, ishte mbreti i Babilonisë 747-732 pes, me të cilin filloi një epokë e re e karakterizuar nga mbajtja sistematike e shënimeve të sakta kronologjike të historisë. Si kronika Babilon

No Pic available
  • 2016-10-11

Merkel premton se Afrika do jetë prioriteti i saj

Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë një vizite në Afrikë, ka deklaruar se ky kontinent do të jetë prioriteti i saj, kur Gjermania të marrë presidencën e vendeve të G20 në fund të këtij viti. Gjatë vizitës së saj në Afrikë, Merkel vizitoi Malin, Nigerin dhe në Etiopinë.  Mer

A është 2016 viti më i keq në histori?
  • 2016-08-31

A është 2016 viti më i keq në histori?

Nga Paul Lay Mediat sociale ziejnë me pyetjen: A është ky viti më i keq në histori? 2016, deri më tani ka qenë një vit tejet sfidues: një krizë e madhe e refugjatëve, lindur prej vuajtjeve në Siri dhe Irak; rritja e terrorizmit në Evropë, një kontinent i shastisur prej Brexit-it; nj

Papa Françesku: Lufta nëpër botë nuk është fetare
  • 2016-07-27

Papa Françesku: Lufta nëpër botë nuk është fetare

Kur flas për luftë, flas për luftë seriozisht, jo për luftë fetare. Nuk ekziston lufta fetare: ka luftëra për interesa, për para, për burime natyrore apo për mbizotërim ndaj popullit. Kështu është shprehur Papa Françesku mbi avionin që nga Roma e ka dërguar në Krakovia për të ma

No Pic available
  • 2016-07-14

Edhe në Shqipëri numri i azilkërkuesve për 2016 arrin shifër rekord

Numri i emigrantëve që kanë hyrë në territorin shqiptarë gjatë periudhës janar maj 2016 ka arritur një shifër rekord, në 303. Kjo shifër është disa herë më e lartë sa i gjithë numri i emigrantëve të ardhur gjatë 2014-ës (134) dhe 2015-ës (106). Një raport i CD Institute thuh