Rezultate te kerkimit per termin: +Nigeris

Meta: total 849 / total_found 849 / time 0.000 / keyword[0] nigeris / docs[0] 849 / hits[0] 1174 /
No Pic available
  • 2017-05-27

Samiti G7, pjesëmarrës edhe 7 liderë afrikanë

Liderët e grupit G7 do të takohen me kryetarët afrikanë të shteteve për të biseduar mbi krizën e emigrantëve. Liderët e Tunizisë, Kenias, Etiopisë, Nigerit dhe Nigerisë do t’i bashkohen ditës së dytë të Samitit të G7 në Taormina, Siçili. Italia zgjodhi ta organizojë takimi

No Pic available
  • 2017-05-08

82 vajza të mbajtura peng nga grupi i terroristëve i dorëzohen presidentit

82 studente, të njohura si vajzat Chirok, të cilat kanë që në 2014 që mbahen peng nga grupi Boko Haram i janë dorëzuar presidentit të Nigerisë. Muhammadu Buhari tregoi se ishte shumë i lumtur për lirimin e tyre dhe i premtoi se tani do të jenë pjesë e një bote të lirë ku siguria do

No Pic available
  • 2017-04-01

Prindërit i dogjën organin gjenital 17-vjecarit, dyshuan se i përdhunoi vajzën

Një cift është arrestuar pasi kanë djegur organin gjenital të një djali, për të cilin dyshonin se ka përdhunuar vajzën e tyre 4-vjeçare. Dyshohet Atiku Yahaya dhe Farida Hamza punësuan një grup me djem që të rrëmbenin 17-vjecarin Ahmed Ibrahim për ta rrahur dhe më pas për ti

No Pic available
  • 2017-03-28

UNICEF: 22 mln fëmijë mund të vdesin nëse smarrin ndihmë urgjente

Të paktën 22 milionë fëmijë në katër shtetet të përfshira nga konfliktet, rrezikohen nga vdekja si pasojë e sëmundjeve dhe urisë nëse nuk ndërmerren veprime urgjente për të zgjidhur këtë problem, thonë nga UNICEF, duke kërkuar 50 për qind të buxhetit të ndihmës për këto ven

Bota përballet me krizën më të rëndë humanitare që nga viti 1945
  • 2017-03-11

Bota përballet me krizën më të rëndë humanitare që nga viti 1945

Bota po përballet me krizën më të keqe humanitare prej vitit 1945, ndërsa më tepër se 20 milionë njerëz nga katër vende, vuajnë nga uria dhe rrjedhimisht edhe nga vdekja e shkaktuar nga kjo gjendje, ka thënë mbrëmë shefi për çështje humanitare në Kombet e Bashkuara, Stephen OBrien

Kenia, një udhëtim që nuk e harron dot kurrë
  • 2017-02-08

Kenia, një udhëtim që nuk e harron dot kurrë

Udhëtim në zemrën e kontinentit të egër, Fisin Masai, aty ku njerëzimi ka mbetur siç ishte 1000 vjet më parë. Nga Blendi Fevziu Gjelbërimi i harlisur dhe cicërimat e zogjve janë e vetmja pamje që shfaqet përtej dritareve të Hotelit legjendar Norfolk, ndërtuar në 1905, simboli më i

Nigeri, 10-vjeçarja hedh veten në erë para forcave të rendit
  • 2017-01-31

Nigeri, 10-vjeçarja hedh veten në erë para forcave të rendit

Një fëmijë rreth 10 vjeçe ka mbetur e vrarë në një përpjekje të dështuar për të kryer një atentat vetëvrasës në veri-lindje të Nigerisë, kur ka aktivizuar rripin eksploziv, teksa i afrohej forcave të rendit që kërkonin ta ndalonin. Sulmi, i cili ka ndodhur ditën e hënë në ko