Rezultate te kerkimit per termin: +Nikita +Hrushovi

Meta: total 151 / total_found 151 / time 0.000 / keyword[0] nikita / docs[0] 439 / hits[0] 731 / keyword[1] hrushovi / docs[1] 339 / hits[1] 967 /
Çfarë ka ndodhur më 16 tetor?
  • 2016-10-16

Çfarë ka ndodhur më 16 tetor?

1793 – Mbretëresha e Francës, Marie Antoinette ekzekutohet në gijotinë nën akuzat për tradhti. Para se të martohej me mbretin Luigj, ajo ishte princeshë austriake – e bija e perandorit Francis I. Fillimisht të magjepsur nga personaliteti dhe bukuria e saj, populli francez në p

Histori, çfarë ka ndodhur më 12 tetor?
  • 2016-10-12

Histori, çfarë ka ndodhur më 12 tetor?

1285 – Në Mynih të Gjermanisë, thashethemet se hebrenjtë përdorin gjakun e të krishterëve në ritualet fetare në përgatitjen e bukës së Pashkës, rezultojnë në vrasjen e 68 hebrenjve. 180 hebrenj të tjerë refuzojnë pagëzimin në të krishterë dhe digjen të gjallë në sinag

Prapaskenat e Moskës/ Takimet e nervozuara të Enverit Hrushovit në vilën e Leninit
  • 2016-09-21

Prapaskenat e Moskës/ Takimet e nervozuara të Enverit Hrushovit në vilën e Leninit

Kujtimet dhe refleksionet e Frederik Gjerasit (III) Udhëtimi i delegacionit shqiptar drejt Bashkimit Sovjetik. Kulisat para mbledhjes së 81 partive. Tentativat për të bindur shqiptarët. Enveri përballë Hrushovit. Takimet e nervozuara në vilën e Leninit.  Dënimi i Liri Belishovës dhe Koç

Histori: Çfarë ka ndodhur më 7 shtator?
  • 2016-09-07

Histori: Çfarë ka ndodhur më 7 shtator?

70 – Ushtria romake shkatërron dhe plaçkit Jeruzalemin. Sulmi kulmoi me djegien e Tempullit që shërbente si qendër e Judaizmit. Mijëra banorë u vranë, mijëra u bënë skllevër, dhe shumë relike të shenjta u dërguan në Romë. 1813- Shteteve të Bashkuara u vihet nofka Dajë Semi

Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu: Si hoqën Liri Belishovën dhe vunë Alinë
  • 2016-08-20

Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu: Si hoqën Liri Belishovën dhe vunë Alinë

Historiania ruse, Nina Smirnova, në librin Historia e Shqipërisë përgjatë shekullit XX, botuar nga Ideart, sjell dëshmi dhe fakte të reja përmes shfrytëzimit të arkivave të panjohura të Moskës, Beogradit, Parisit, Berlinit, Londrës, Romës, Athinës e Tiranës. Në këtë botim volu

No Pic available
  • 2016-06-26

Çfarë ka ndodhur më 26 qershor?

363 – Perandori romak Julian vritet gjatë tërheqjes nga perandoria Sassanid. Gjeneral Jovian shpallet perandor nga trupat në fushën e betejës. Ai bëri paqe me persët dhe rivendosi krishtërimin si kishë shtetërore. Mbretërimi i tij zgjati vetëm 8 muaj. Jovian kishte lindur në vitin

Ngjela-Naim Frashërit: Fli i qetë poet i madh, drita po vjen
  • 2016-06-26

Ngjela-Naim Frashërit: Fli i qetë poet i madh, drita po vjen

Nga Spartak Ngjela Enver Hoxha u kujtua për sovranitetin e vendit atëherë kur Nikita Hrushovi i tha: "ti duhet të ikësh se ke bërë krime". Dhe, për pushtetin e tij, izoloi Shqipërinë Kjo është historia jonë: kur vjen në pushtet, korrupsioni shqiptar qan te ambasadorët e huaj, kurse