Rezultate te kerkimit per termin: +Nikita +Hrushovit

Meta: total 151 / total_found 151 / time 0.000 / keyword[0] nikita / docs[0] 455 / hits[0] 758 / keyword[1] hrushovit / docs[1] 325 / hits[1] 764 /
No Pic available
  • 2018-04-24

Liri Belishova, e vetmja që kërkoi falje për krimet e komunizmit

Ish-antarja e Byrosë Politike e Komitetit Qendror të PPSH-së, Liri Belishova është ndarë nga jeta, dje, në moshën 92-vjeçare. Ajo ka qenë një nga drejtueset kryesore të Partisë Komuniste. Liri Belishova ka qenë ndër të vetmet komuniste që ka kërkuar falje për bashkëpunimin me di

No Pic available
  • 2016-12-12

Mafioz dhe talent muzikor: 101 vite më parë lindte Frank Sinatra

Është legjenda, por është edhe realiteti. Në legjendë, kur lideri sovjetik Nikita Hrushov vizitoi Hollywood në 1959 kërkoi të takonte Marilyn Monroe, pa bashkëshortin, shkrimtarin Arthur Miller, i dyshuar se ishte komunist. Ndërsa bashkëshortja Hrushovit, Nina, kërkon të shëtisë nëp

Prapaskenat e Moskës/ Takimet e nervozuara të Enverit Hrushovit në vilën e Leninit
  • 2016-09-21

Prapaskenat e Moskës/ Takimet e nervozuara të Enverit Hrushovit në vilën e Leninit

Kujtimet dhe refleksionet e Frederik Gjerasit (III) Udhëtimi i delegacionit shqiptar drejt Bashkimit Sovjetik. Kulisat para mbledhjes së 81 partive. Tentativat për të bindur shqiptarët. Enveri përballë Hrushovit. Takimet e nervozuara në vilën e Leninit.  Dënimi i Liri Belishovës dhe Koç

Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu: Si hoqën Liri Belishovën dhe vunë Alinë
  • 2016-08-20

Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu: Si hoqën Liri Belishovën dhe vunë Alinë

Historiania ruse, Nina Smirnova, në librin Historia e Shqipërisë përgjatë shekullit XX, botuar nga Ideart, sjell dëshmi dhe fakte të reja përmes shfrytëzimit të arkivave të panjohura të Moskës, Beogradit, Parisit, Berlinit, Londrës, Romës, Athinës e Tiranës. Në këtë botim volu

DOSSIER/ Një histori e ndërlikuar e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Rusisë
  • 2016-02-26

DOSSIER/ Një histori e ndërlikuar e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Rusisë

Fillimi i marrëdhënieve zyrtare me Rusinë Gjithçka nis atë verë të largët të vitit 1945 kur një personazh i diplomuar në Harvard me emrin Koço Tashko emërohet ambasador në Moskë. Komunizmi kishte pushtuar gjysmën e botës dhe Shqipëria e vogël ishte lyer për herë të parë në hi

Incidenti i pashembullt/ Kur Hrushovi shante Enver Hoxhën nga nëna
  • 2015-12-07

Incidenti i pashembullt/ Kur Hrushovi shante Enver Hoxhën nga nëna

Nga Gjergj Thanasi Një sharje e pashembullt në historinë e takimeve ndërkombëtare, që i përket Nikita Sergejeviç Hrushovit (1894-1971), udhëheqësit të njërës prej dy superfuqive të viteve 1960, Bashkimit Sovjetik, studiohet në fakultetet e gjuhëve të huaja në Rusi! Është karakter

Familja Kallfa i dhuron 2280 dokumente MARUBI-t
  • 2015-02-17

Familja Kallfa i dhuron 2280 dokumente MARUBI-t

brbrDisa momente fotografike te shkrepura gjate viteve 1944-1957 nga Mehmet Kallfa fotoreporteri i Agjencise Telegrafike Shqiptare Vizita e Nikita Hrushovit ne Shqiperi hyrja e qeverise komuniste ne tirane me 28 nentor 1944 e nje sere fotografish te tjera botuar ne albumin e pare Shqiperia arkeolo