Rezultate te kerkimit per termin: +Nikolla +Koperniku

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] nikolla / docs[0] 7898 / hits[0] 12843 / keyword[1] koperniku / docs[1] 33 / hits[1] 43 /
Elbasan dhurata femijeve te semure
  • 2013-12-24

Elbasan dhurata femijeve te semure

Festat e fundvitit nuk kanë ardhur kurrë më parë kaq bukur në pavionin e pediatrisë në spitalin e Elbasanit. Edhe pse në gjendje jo të mirë shëndetësore, fëmijët kanë përjetuar një mbrëmje të kënd&

10 testamentet më të çuditshme të njerëzve të famshëm
  • 2013-08-03

10 testamentet më të çuditshme të njerëzve të famshëm

Në qoftë se shumë prej testamenteve kanë për qëllim të rregullojnë çështjet financiare të një personi, disa njerëz i kanë përdorur ato për arsye nga më të ndryshmet e më të çuditshmet. Siç është Shekspiri, i cili në testament shkruante që gruas së tij ti kalojë krevati i

No Pic available
  • 2013-04-08

Vodhi çantën me para të mësueses, arrestohet adoleshenti

ELBASAN- Në fillim javë nga ana e shërbimeve të Komisariatit të Policisë së Elbasanit, është arrestuar në flagrancë shtetasi P.B 16 vjeç banues në lagjen “Vullnetari” të këtij qyteti. Arrestimi i tij u krye pasi

No Pic available
  • 2013-02-19

Sot, 540 vjetori i Kopernikut, Google i dedikon logon

Sot shënohet 540 vjetori i lindjes së Nikolla Kopernikut, që u bë një nga astronomët më të shquar evropianë me teorinë e tij të lëvizjës së planetëve në orbita rreth diellit. Me rastin e 540 vjetorit të lindjes së tij, gjigandi i motorit të kërkimit “Google” i ka dedi

Nga Koperniku tek Ajnshtajni, idetë që ndryshuan pozitivisht botën
  • 2011-12-06

Nga Koperniku tek Ajnshtajni, idetë që ndryshuan pozitivisht botën

Filozofi i madh, Platoni mendonte se çdo njeri synon që të jetë një qenie njerëzore e realizuar. Sipas tij filozofia është mjeti kryesor për të realizuar këtë qëllim. Pavarësisht se bashkë me kohën ndryshojnë pamjet, idetë, qëllimet dhe njerëzit….disa prej tyre i rezistojn

No Pic available
  • 2010-05-23

Polonia nderon veprën e Nikolla Kopernik

VARSHAVE- Polonia ka nderuar veprën e astronomit Nikolla Kopernik, i cili me teorinë e tij revolucionare se Toka dhe planetet e tjera rrotullohen rreth diellit rrëzoi bindjen që mbizotëronte në atë kohë se Toka ishte qendra e universit. Eshtrat e Nikolla Kopernikut, shkencëtarit të sheku

No Pic available
  • 2010-05-04

Hasan Tahsini, një figurë madhore e gjithë kombit

03/05/2010 Hoxha Tahsini (Hasan Osman Rushiti) ishte atdhetar, filozof, astronom, psikolog, teolog, intelektual, kërkimtar i shekullit të XIX. Ai vlerësohet si njeriu më i ditur i kohës sipas të dhënave turke. Kjo vërtetohet nga veprat e tij, ku pasqyrohen dijet e thella në fushat shkenco