Rezultate te kerkimit per termin: +Nikolla +Zoraqi

Meta: total 102 / total_found 102 / time 0.000 / keyword[0] nikolla / docs[0] 9151 / hits[0] 15179 / keyword[1] zoraqi / docs[1] 150 / hits[1] 272 /
No Pic available
  • 2015-09-10

Një frymë që u shua .

in memoriam për fagotistin dhe pedagogun ass. Prof. Fatos Jaho Para disa ditësh, u nda nga jeta në moshën 57 vjeçare, nga një sëmundje e papritur, instrumentisti i talentuar dhe pedagogu i përkushtuar i klasës së fagotit në Universitetin e Arteve, ass. Prof. Fatos Jaho. Dhimbja që shk

Festivali XI i Këngës, revolucioni që do të vinte nga muzika
  • 2015-07-29

Festivali XI i Këngës, revolucioni që do të vinte nga muzika

Një prej protagonistëve të atyre netëve që lanë gjurmë të mëdha në historinë shqiptare jo vetëm të muzikës, konferencieri i festivalit, Bujar Kapexhiu sjell kujtimet, emocionet, përshtypjet, por edhe ato çka la pas në jetën dhe karrierën e tij Festivali XI i Këngës në RTSH. Nj

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin
  • 2014-12-27

Dokumentet si tentuan Hoxha e Shehu te ndryshonin Himnin

e Premte 26 Dhjetor 20141450 pm p classwp-caption-textEnver Hoxha dhe Mehmet ShehubrbrHoxha Shehut Ta zevendesojme pa zhurmebrbr8220Na duhet nje Himn si Internacionalja qe te pasqyroje realitetin tone socialist8221br brEnver Hoxha lideri komunist qe drejtoi Shqiperine me dore te

Ndahet nga jeta Paganini i Shkodrës, Mark Kaftalli
  • 2014-10-16

Ndahet nga jeta Paganini i Shkodrës, Mark Kaftalli

Është ndarë nga jeta artisti, krijuesi dhe kompozitori shqiptar, Mark Kaftalli, i njohur me epitetin Paganini i Shkodrës. Ai ishte grumbullues, përpunues dhe orkestrues i këngës popullore, ka kompozuar mbi 750 këngë, ka transkriptuar dhe harmonizuar mbi 400 këngë popullore shkodrane, si

No Pic available
  • 2014-07-01

Tomi Mato, babai i regjisurës pogradecare

Nga Viola Shkulaku Kafeja e mëngjesit pranë liqenit është një ritual i përditshëm për të, tani në verë. Ndodhet i ulur në lulishten e lokalit. Afrohem. Nuk e njihja dhe as që e mendoja që para meje do të ndodhej një zotëri i vjetër në moshë. Është 88-vjeç, por energjia e tij p

No Pic available
  • 2014-06-02

Administratorja: Paratë e "Sudes", brenda 15 korrikut

TIRANE - Procesi i shqyrtimit dhe verifikimit të pretendimeve të kreditorëve të firmës "Sude" do të përfundojë brenda gjysmës së parë të korrikut, kur do të bëhet edhe ndarja e përqindjeve të parave. Lajmi bëhet i d

No Pic available
  • 2014-02-13

Epitaf për Vaçe Zelën…

Shkurt i hidhur i 2014-ës. Iku një frymë klarinete, pushoi së jetuari Laver Bariu, ashtu si një fllad Dangëllie, që soset një ditë brigjeve të trevave të Frashërllinjve. Heshti violina e Paganinit shqiptar. Instrumenti i violinës qau,