Rezultate te kerkimit per termin: +Norbert +Jokli

Total: 32
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:23.275Z

Letra e vitit 1942/ Kur Fan Noli i shkruante Hitlerit për albanologun hebre

Në mes të shqiptarëve të shquar të vitit 1942 që u përpoqën të shpëtojnë nga nazizmi albonologun Norbert Jokli, ishte padyshim edhe Fan Noli. Ishte koha kur nazizmi gjerman i Adolf Hitlerit nuk kursente asnjë hebre. Norbert Jokli ishte albanolog austriak me prejardhje hebreje, një ndër

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:38.050Z

Vepra e Joklit botohet në shqip pas 100 vjetëve

“Studime për etimologji dhe fjalëformim shqip”, që konsiderohet si një prej veprave më të rëndësishme në këtë fushë, një shekull pas botimit të saj të parë në Vjenë, u botua dhe u promovua dje nga Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës Libri “Studime për etimologji

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.450Z

Incizimi i parë i shqipes në Ballkan

Nga Express më 09 shkurt 2011 në ora 10:03 Në pranverën e vitit 1914, Norbert Jokli dëgjoi për një grup shqiptarësh që punonin si ëmbëltorxhinj në Hungari. Menjëherë u nis që t’i takojë, për të bërë incizime gjuhësore të dialektit të tyre. Me mbështetjen e Komisioni

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:48.322Z

Fokus / Shqipëria u përpoq ta shpëtonte Joklin nga kthetrat e nazizmit

Në muajin maj të vitit 1942, në një datë ende të diskutueshme edhe sot për shkak të mungesës së dokumentacionit të saktë, u nda nga jeta Norbert Jokli, albanologu austriak me origjinë hebreje, që  është quajtur ndryshe edhe "babai i shkencës së albanologjisë". Jokli lindi m

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:46.593Z

Hekzametri i Dakajt, test për masën klasike të shqipes

Shum i nderueshmi Zoti Doktor, Tue dijtë se interesohesh dhe gzohesh kur ke rasën të shofish ndonji pendë të re, qi i jep ndihmesën e vet letërsisë dhe prodhimit letrar shqip, kam nderin të të dërgoj disa përkthime nga auktorët klasikë latinë e grekë. Këto punime janë të bame pre

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:37.994Z

Vepra 100-vjeçare e Joklit

‘Studime për etimologjinë dhe fjalëformimin shqip’, e cila konsiderohet si njëra prej veprave më të rëndësishme në këtë fushë, njëqind vjet pas botimit të saj të parë në Vjenë, u botua dhe u promovua nga Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Ende pa u konsoliduar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:09.533Z

Fishta e Noli, të gjallë në regjistrime zanore

 Alma Mile Të dëgjosh zërin e At Gjergj Fishtës, teksa reciton vargjet e "Lahutës së Malcisë" e teksa në sfond dëgjohen përvajshëm tingujt e instrumentit të lashtë, apo të qeshurën e Nolit, është pa dyshim një emocion më vete. Një kënaqësi, të cilën ta bën si

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama