Rezultate te kerkimit per termin: +Nostalgji

Meta: total 1000 / total_found 1843 / time 0.001 / keyword[0] nostalgji / docs[0] 1843 / hits[0] 2114 /
Pesë fakte për Bulevardin e Ri
  • 2017-06-22

Pesë fakte për Bulevardin e Ri

Pasi kanë shtypur së bashku një buton të madh kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku Erion Veliaj kanë ndezur mbrëmjen e së martës dritat e segmentit të parë të Bulevardit të Ri të Tiranës, duke shfaqur përpara të pranishmëve veprën më të re publike, që ndonëse është ndërtu

Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës
  • 2017-06-07

Musa Ramadani dhe kërkimi i fatit të Franc Kafkës

Shkrimtari pritet ti akordohet çmimi Kadare këtë të premte Musa Ramadani, shkrimtari nga Kosova pritet të marrë këtë të premte çmimin Kadare, që u akordua një javë më parë në ditët e kulturës që u mbajtën në Razëm. Ai u vlerësua nga juria, me romanin në dorëshkrim Profeti ng

Miti dhe trashgimia e JFK  100 vjetori i lindjes s Kennedy
  • 2017-05-29

Miti dhe trashgimia e JFK 100 vjetori i lindjes s Kennedy

SHBA kujton nj ndr presidentt, t cilin ende shum vetë e adhurojn, ndonse ai ishte vetm njmij dit n post, nga janari 1961 deri n ditn e vrasjes n nntor 1963: John F. Kennedy. Presidenti i 35-t i SHBA-s lindi para 100 vjetsh m 29.05.1917. Historiant i vlersojn arritjet e tij n politikn e brendshme dh

Nishani në Uashington, dekoron senatorin Joseph Dole
  • 2017-05-28

Nishani në Uashington, dekoron senatorin Joseph Dole

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani në kuadër të vizitës së punës në Uashington D.C zhvilloi një takim me Senatorin amerikan Bob Dole.  Në një ceremoni të veçantë, në prani të Ambasadorëve të Shqipërisë dhe Kosovës, Zonjës së Parë Odeta Nishani e të ftuarve të nderu

No Pic available
  • 2017-04-12

Vuçiç për Jugosllavinë e re, qëndrimet e Bushatit dhe Hoxhajt

Kryeministri i Serbisë, i zgjedhur tashmë President Aleksandër Vuçiç, e ka konsideruar idenë e tregut të përbashkët rajonal si një rikthim në terma të rinj të Jugosllavisë plus Shqipërinë. Në përgjigje të këtij qëndrimi, ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati thotë s

No Pic available
  • 2017-04-08

Intervistë me njeriun që ideoi Brexit: Qeveria teknike do krijojë besueshmëri

Daniel Hannan, sekretari i pergjitshem i Aleancës së Partive Konservatore dhe Reformiste Evropiane në një intervistë për Drejtoren e Informacionit të RTV ORA NEWS, Ilva Tare thotë se Qeveria Teknike për çdo proces zgjedhor do të krijojë besueshmërinë e duhur. Hannan thekson se ka parë

No Pic available
  • 2017-03-29

Dallëndyshet e para të shkrimit

Vështrim mbi librin TALLAZET E JETËS (Kujtime, poezi, publicistikë) me autore Selfixhe Ciun Vera Bekteshi Selfixhe Ciu Brojën dhe të shoqin e saj Xhemal Brojën i kam njohur përmes tregimeve të prindërve të mi, si gjatë luftës së tyre të përbashkët antifashiste, ashtu edhe pas saj n