Rezultate te kerkimit per termin: +Novosella

Meta: total 44 / total_found 44 / time 0.000 / keyword[0] novosella / docs[0] 44 / hits[0] 89 /
Ekspozohet kostumi popullor i Nënë Terezës
  • 2016-10-19

Ekspozohet kostumi popullor i Nënë Terezës

Kostumi i parë që ka mbajtur veshur Nënë Tereza, një relike e familjes së saj, i është prezantuar për herë të parë publikut shqiptar. Shumë vite më parë, për arsye ekonomike, familja e Nënë Terezës vendosi tia shiste Institutit të Albanologjisë këtë veshje me motive nga Novose

DEBATI/ A u keqpërdorën paratë e qeverisë komuniste të Tiranës për Lëvizjen Popullore të Kosovës? Ibrahim Kelmendi jep një version
  • 2016-09-19

DEBATI/ A u keqpërdorën paratë e qeverisë komuniste të Tiranës për Lëvizjen Popullore të Kosovës? Ibrahim Kelmendi jep një version

Ndërkohë që Lëvizja Popllore e Kosovës po forcohej në perëndim si lëvizje ilegale, rregjimi komunist i Tiranës i shikonte ata me simpati dhe kishte ura komunikimi përmes konsullit shqiptar në Stamboll Bujar Hoxha dhe ndërlidhësve të tij. Flitet për një rast kur Jusuf Gërvalla i k

Këto vende nesër mbesin pa rrymë
  • 2016-08-10

Këto vende nesër mbesin pa rrymë

KEDS-i ka njoftuar për ndërprerjet e planifikuara të furnizimit me energji elektrike në disa zona, për shkak të mirëmbajtjes së rrjetit nëpër distrikte. Prishtinë Më 11.08.2016 ne NS 110/35/10 kV Prishtina 1 do të shkyçen: Dalja 10 kV J15 Kampi Jordanez (10000010) prej orës 16:00 - 20

E lanë Gjermaninë për UÇK-në, po vdesin nga uria në Kosovë
  • 2016-06-26

E lanë Gjermaninë për UÇK-në, po vdesin nga uria në Kosovë

E kishin lënë Zvicrën dhe Gjermaninë për t'iu bashkangjitur Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ndërsa 17 vjet pas çlirimit të Kosovës janë shndërruar në raste të rënda sociale. Ish-luftëtarët, që lanë jetën luksoze në Evropë, çdo muaj hyjnë borxh nëpër dyqane të ndryshme

Promovimi i trilogjisë për veprimtarin e çështjes kombëtare, Adem Demaçi
  • 2016-06-08

Promovimi i trilogjisë për veprimtarin e çështjes kombëtare, Adem Demaçi

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, mori pjesë në promovimin e trilogjisë për veprimtarin e çështjes kombëtare, Adem Demaçi, të autorit Selatin Novosella. Ministri Bajrami, me këtë rast ka vlerësuar lartë personalitetin e intelektualit dhe veprimtarit, Adem

Ja cila vende do të mbesin pa rrymë nesër
  • 2016-02-19

Ja cila vende do të mbesin pa rrymë nesër

KEDS-i njofton të gjithë konsumatorët e energjisë elektrike se nesër në disa zona të Kosovës nuk do të ketë energji elektrike, transmeton Indeksonline. Sipas KEDS-it, shkak për ndalje të energjisë elektrike do të jetë mir&eum

Punimet e KEDS-it të stërzgjatura, lënë më shumë se gjysmën Kosovës në terr
  • 2016-02-09

Punimet e KEDS-it të stërzgjatura, lënë më shumë se gjysmën Kosovës në terr

KEDS-i njofton të gjithë konsumatorët e energjisë elektrike se nesër nuk do të ketë energji elektrike në disa vende të Kosovës, transmeton Indeksonline. Mirëmbajta e rrjetit sipas KEDS-it do të jetë shakë për ndaje të en