Rezultate te kerkimit per termin: +Oak +Ridge

Meta: total 7 / total_found 7 / time 0.000 / keyword[0] oak / docs[0] 84 / hits[0] 130 / keyword[1] ridge / docs[1] 156 / hits[1] 397 /
No Pic available
  • 2013-11-23

‘Piz Daint’, superkompjuteri më i shpejtë në Evropë

“Piz Daint” nuk është vetëm superkompjuteri më i shpejtë në Zvicër, por që prej prillit 2013 ai është vënë në punë gradualisht në Qendrën Kombëtare të superkompjuterëve në Zvicër. Gja

No Pic available
  • 2013-10-28

Oak Ridge, qyteti sekret i SHBA-së

Të tjera rreth shkrimit FOTO SHBA - Në vitin 1942, një qytet prej rreth 239 kilometrash katrorë, u krijua si pjesë e Projektit të Manhattan, në garën për të ndërtuar një bombë bërtha

No Pic available
  • 2013-07-09

Çfarë janë superkompjuterat?

SHBA - Një superkompjuter i ri i krijuar nga Universiteti Kombëtar i Kinës për Teknologjinë e Mbrojtjes është renditur si më i shpejti në listën e 500 kompjuterave më të fuqishëm në botë. Superkompjuteri “Titan” i

nVidia zhvillon GPU superkompjuterin e së ardhmes
  • 2010-08-12

nVidia zhvillon GPU superkompjuterin e së ardhmes

Marketingu i rolit të procesorëve grafikë në sistemet serverike të nVidias po fillon ngadalë të shpaguhet. Pasi që arriti të “shtyjë” GPU-të në disa sisteme superkompjuterike, përfshirë edhe atë të universitetit Virginia Tech, DARPA, agjencia për zhvillim e ushtrisë ame

No Pic available
  • 2010-04-11

Shkencëtarët zbulojnë elementin 117 të Tabelës së Mendelejevit

Autori i Lajmit: Redaksia Moskë - Tashmë është realitet. Elementi kimik më i ri tashmë ka zënë vend në tabelën periodike të elementeve kimike. Ai është elementi i 117, dhe ka zënë vend në radhën e fundit të tabelës së Mendelejevit. Një ekip ndërkombëtar fizikanësh konfirmon

Në pasqyrën e së kaluarës
  • 2010-02-12

Në pasqyrën e së kaluarës

Janë dy punime të reja që Armando Lulaj i ka bërë enkas për ekspozitën. Njëri është "Work sets you free, scene 17": Ajo që sheh vizitori është një fotografi me pesë imigrantë përballë dy dobermënëve (qenë gjermanë të trajnuar për mbrojtje), ndërsa poshtë fotografisë vezull

Lufta vullnetare kundër ngrohjes
  • 2009-12-21

Lufta vullnetare kundër ngrohjes

Anembanë botës, shtetet dhe kapitalizmi tashmë po punojnë që të frenojnë vetë ngrohjen globale, pa apo me marrëveshje globale. Në Brazil, pjesa më e madhe e pyjeve po shpëtohen, në Chicago ekziston një sistem vullnetar i shkëmbimit për ndotjen me karbon. Njerëzit po riciklojnë, po