Rezultate te kerkimit per termin: +Obiliq

Meta: total 323 / total_found 323 / time 0.000 / keyword[0] obiliq / docs[0] 323 / hits[0] 469 /
No Pic available
  • 2017-02-05

Haradinaj: Kur një popull është në këmbë, ai e di që është në të drejtën e tij

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kreu i AAK,  Ramush Haradinaj i cili aktualisht është duke qëndruar në Francë, ka përshëndetur të gjithë qytetarët që kanë dalë në mbështetje të tij duke kërkuar lirimin e plotë. Kur një popull është në këmbë -thotë Haradinaj- ai e di që

Qeveria miraton dokumente nga fusha e përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore
  • 2016-07-29

Qeveria miraton dokumente nga fusha e përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore

Qeveria e Republikës së Kosovës zhvilloi mbledhjen e 102-të të rregullt, nën drejtimin e kryeministrit Isa Mustafa, në të cilën ka miratuar dokumente nga fusha e përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore. Vendimi për ndryshimin dhe plotësimin e Programit Legjislativ të vitit 2016 të Qeve

Rinia forcë dinamike e zhvillimit, e ngufatur nga paperspektiva
  • 2016-07-26

Rinia forcë dinamike e zhvillimit, e ngufatur nga paperspektiva

Në konferencën me titull "Rinia në udhëkryq, cila është rruga?!", të organizuar nga Organizata joqeveritare "Make A Difference" (M.A.D) dhe Fondacioni gjerman "Friedrich Ebert" (FES) janë prezantuar të gjeturat kryesore nga raporti me të njëjtin titull. Analiza hulumtuese është kryer n

Për ndërtimin e Shtëpisë së Kulturës në Obiliq, ndahen 910 mijë euro
  • 2016-07-25

Për ndërtimin e Shtëpisë së Kulturës në Obiliq, ndahen 910 mijë euro

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot një Memorandum Bashkëpunimi me Komunën e Obiliqit, qëllimi i të cilit është mbështetja financiare për projektin: "Ndërtimi i Shtëpisë së Kulturës në Obiliq". Ky projekt është një investim kapital i MKRS-së dhe vlera e

Çfarë ka ndodhur më 15 qershor?
  • 2016-06-15

Çfarë ka ndodhur më 15 qershor?

1215 – Mbreti Xhon i Anglisë vë vulën mbi dokumentin Magna Carta (Karta e Madhe) – dokumenti i parë imponuar mbi një Mbret nga një grup vasalësh për të kufizuar me ligj kompetencat e mbretit dhe për të mbrojtur të drejtat e tyre nga pushteti absolut. 1389 – Beteja e Fu

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore
  • 2016-05-05

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku pjesëmarrës ishin edhe kultivues të shpargut dhe drejtues të USAID-it në Kosovë. Me këtë rast, zëvendësministri Kajt

Tradita dhe kultura hasjane po prezantohen në festivalin Hasi Jehon
  • 2016-05-03

Tradita dhe kultura hasjane po prezantohen në festivalin Hasi Jehon

Para një numri të madh të banorëve të fshatrave të Hasit dhe mysafirëve të shumtë nga qyteti i Prizrenit dhe qytetet tjera të vendit, mbrëmjen e të hënës në Kodrën e Pajtimit u hap edicioni i 27-të festivalit "Hasi Jehon 2016". Para parakalimit në skenë të shoqërive kulturo-art